Şavşat Sahara Kültür ve Sanat Festivali Coşkuyla Kutlandı.

Azeri Sanatçı Minaya Hüseyinova’nın Konseri Büyük Beğeni Aldı.

Geleneksel olarak düzenlenen Şavşat Sahara Kültür ve Sanat Festivali’nin otuz birincisi coşkuyla kutlandı.

Otuz birincisi kutlanan Şavşat Sahara Kültür ve Sanat Festivali 28 Temmuz’da ilçe merkezinde düzenlenen programla başladı.

Belediye düğün salonu önünden kortej yürüyüşü ile başlayan festival programı, Hükümet Konağı önünde devam etti. Açılış programına Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar, önceki dönem Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar katıldı.

İstiklal Marşı ve Saygı duruşu ile başlayan kutlama programında açılış konuşmasını Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar yaptı. Başkan Acar: “Geçmişi çok eski yıllara dayanan Şavşat’ın ve Şavşatlıların özlemle beklediği festivalimizi 31. kez başlatıyoruz.

Biz Şavşat ruhu etrafında toplanmış kocaman bir aileyiz. Şavşat Türkiye’de örnek alınan, gıpta ile bakılan bir ilçe haline geldi. Bugün Şavşat bir başka güzel. Bu kadarıyla yetinecek miyiz? Tabi ki de hayır. Durmayacağız, yerimizde saymayacağız. Hep bir adım daha ileriye, çıtayı bir adım daha yukarıya taşıyarak, koşar adımlarla yolumuzda ilerleyeceğiz. Bu yoldan da asla dönmeyeceğiz. Gece gündüz demeden, 7/24 var gücümüzle çalışmaya, sizlere hizmetkâr olmaya devam edeceğiz.

Festivalimizin, hep birlikte eğleneceğimiz, sanata ve kültüre doyacağımız bir festival olmasını diliyorum. Cumartesi ve pazar günleri tüm hemşerilerimi hiç ayrılmayan ellerimizi yeniden birleştirmek üzere Sahara’ya davet ediyorum” dedi.

Festivalin birinci günü kutlamaları Şavşat Çocuk Belediyesi Hilmi Şimşek Kütüphanesi’nin ve Şavşat Belediyesi Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin açılış programı ile noktalandı.

Festivalin İkinci Gün Kutlamaları Azeri Sanatçı Minaya Hüseyinova’nın güçlü sesi ve sahne performansı ile doruğa ulaştı.

Sahara Milli Parkı Sahara bölümünde gerçekleştirilen festivalin ikinci günü yoğun katılımla devam etti. Sahara açılış programı Başkan Acar’ın konuşması ile başladı.

Açılış konuşmasının ardından Şavşat Belediyesi Halkoyunları Ekibinin gösterileri gerçekleştirildi. Festivalin ikinci günü ses sanatçıları Aytekin ve Mehmet Yılmaz, Armağan Ekinci, Neslihan Özaltun, Filiz Yıldırım, Burhan Parlak, Cesur Demir ve Kardeş ülke Azerbaycan’dan gelen ünlü söz yazarı, besteci aranjör Vedat Özkan Turgay’ın öğrencisi ve Deniz Şaman Organizasyon’un sanatçısı Minaya Hüseynova’nın konseri ile gece yarısına kadar coşkuyla devam etti.

Vedat Özkan Turgay’ın da yıllar sonra sahnede yer aldığı Minaya Hüseyinova konserinde yer yerinden oynadı.

Minaya Hüseyinova’nın sahneye çıkar çıkmaz Protokolü ve katılımcıları selamlamasının ardından ‘’Kardeş ülke Azerbaycan’dan size sevgi ve selam getirmişem. Azerbaycan ve Türkiye’nin kardeşliği ilelebet sürecektir ve ben bundan büyük gurur duyuyorum’’ sözleri büyük alkış aldı.

Azerice ve Türkçe seslendirdiği şarkılara yaklaşık 7000 kişi eşlik etti. Halayların çekildiği, horonların tepildiği konser sırasında halkla kucaklaşan Minaya Hüseyinova çocuklarla da çok sıcak anlar yaşadı. Sahneye aldığı çocuklara da şarkı söyleten sanatçı, çocukların sevgi seli karşısında duygusal anlar yaşadı. Seneye nasip olursa tekrar bu sahnede, sizler için yer alacağım ve yeni şarkılar söyleyeceğim diyen Minaya Hüseyinova alkışlar eşliğinde sahneden indi.

Festivalin Son Gününe Ardahan Belediye Başkanı Sanatçı Faruk Demir Damga Vurdu

Şavşat Sahara Kültür ve Sanat Festivali son gününde de coşkuyla kutlandı.

Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir ve Belediye Meclisi Üyeleri, Hanak Belediye Başkanı Ayhan Büyükkaya, Ardahan Ticaret Odası Başkanı Çetin Demirci, Ardahan Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı İskender Alihanoğlu, Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan ve eşi, CHP İl Başkan Vekili Asiye Ergül, Artvin İl Genel Meclisi Üyesi Zafer Gülenç ve Ardanuç İl Genel Meclisi Üyesi Talip Işık festivalin son günü etkinliklerine katıldılar.

Programda konuşma yapan Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir: “Şavşat ve Ardahan birbirinden ayrılmaz ikilidir. Ardahan’da doğmamış olsaydım Şavşat’ta doğmuş olmayı hep tercih ederdim. Çok güzel bir festival. Sayın Belediye Başkanı Nihat Acar’ı. Belediye Meclisi Üyelerini ve belediye çalışanlarını canı gönülden kutluyorum. Her gününüz festival tadında olsun ve ağzınızın tadı hiç bozulmasın.

Bu coğrafyayı bize yurt yapan Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarını saygıyla ve rahmetle anıyoruz” dedi.

Konuşmasının ardından Sarı Saçlım Mavi Gözlüm şarkısını seslendiren Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir büyük coşkuyla dinlendi.

Festivalin son günü sahne alan Nahit Akdemir, Pınar Çelik ve Ümit Karabiber’in konserleriyle festival sona erdi.

Başkan Acar Teşekkür Mesajı Yayınladı

Festivalin sona ermesinin ardından teşekkür mesajı yayınlayan Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar mesajında: “28 Temmuz Cuma günü başlayan ve 30 Temmuz Pazar günü itibari ile tamamlanan Geleneksel Şavşat Sahara Kültür ve Sanat festivalini herhangi bir olaya mahal vermeden tamamlamanın mutluluğunu yaşıyorum. Şavşat Kaymakamı Sayın Yusuf Akın’a; alanın güvenliğini sağlayan kolluk kuvvetlerine; tüm etkinlik boyunca büyük özveriyle çalışan, mesai gözetmeksizin katılımcıların rahat etmesi için çaba harcayan emektar Şavşat Belediyesi’nin tüm çalışanlarına; Şavşat Belediye Meclisi üyelerine; 7/24 hazır bekleyen 112 personeline; alanın tahsisinde tüm kolaylığı sağlayan Milli Parklar Artvin Şubesi’ne; Şavşat Orman İşletme Müdürlüğü’ne; Çoruh Elektrik Şavşat İşletme Şefliği personeline; Kocabey Sahara Çevre Koruma ve Hizmet Vakfı’na; Kocabey Köyü Muhtarlığı’na; Şavşat Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanlığı’na; Halk Eğitim Merkezi Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü’ne; Şavşat Off Road Dağcılık ve Fotoğrafcılık Kulübü’ne; Şavşat Kültür ve Turizm Derneği’ne; Şavşat Gençlik ve Spor Kulübü’ne; alanda stand açan sivil toplum kuruluşlarına, sahne alan tüm sanatçılarımıza ve saz ekibine; tüm emeği geçenlere ve festivali onurlandıran, güzelleştiren tüm katılımcılara ve hemşerilerime teşekkür ediyorum” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar Hattı
Merhaba ;
Nasıl yardımcı olabilirim?