Fransa’nın denizaşırı toprağı Guadeloupe Adası’nda sokaklar savaş alanına döndü

Fransa'nın denizaşırı toprağı Guadeloupe Adası'nda sokaklar savaş alanına döndü

Guadeloupe Valiliği, 20 Kasım’ı 21 Kasım’a bağlayan gecede sokağa çıkma yasağına rağmen sağlık ruhsatı uygulamasına karşı yapılan gösterilerde, iş yerlerinin yağmalandığı ve birçok maddenin ateşe verildiğini açıkladı. 

2 POLİS YARALANDI

Yangına müdahale eden polis ve itfaiye ekiplerine “silahla” ateş edildiği ifade edilen açıklamada; 2 polisin yaralandığı kaydedildi. Çıkan olaylarda 38 kişinin gözaltına alındı.

Fransa Hükümet Sözcüsü Gabriel Attal, Guadeloupe Adası’ndaki gösterilerde yaşanan şiddet olaylarının kabul edilemez olduğunu söyledi.

AŞILARIN TAMAMLANDIĞINI GÖSTEREN BELGE İSTENİYOR 

Guadeloupe Valiliğinden daha önce yapılan açıklamada; eylemlerde çıkan şiddet olayları nedeniyle 18.00-05.00 saatlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanacağı belirtilmişti.

Ada’da Kovid-19 sağlık ruhsatı uygulamasına karşı birkaç gündür gösteriler düzenlenmiş, polis ile eylemciler arasında gerginlik yaşanmış, iş yerleri ve araçlar ateşe verilmiş ve hastanelere ulaşım engellenmişti.

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin ve Deniş Aşırı Topraklar Bakanı Sebastien Lecornu, yaptıkları ortak açıklamada, yaşanan olayların ardından gelecek günlerde adaya 200 polis ve jandarmanın sevk edileceğini bildirmişti.

Kovid-19 sağlık ruhsatı uygulaması kapsamında 50 kişiden fazla kapasiteli kapalı mekanlara, restoranlara, kafeteryalara, sinema salonlarına ve müzelere girişlerde aşıların tamamlandığını gösteren belge isteniyor.

Aşılarını tamamlamayan kişilerin son 72 saatte yapılmış negatif PCR testi sonuçlarını göstermesi veya son 6 ayda hastalığa yakalanıp iyileştiklerini kanıtlaması gerektiriyor.

Uygulama kapsamında bakımevleri ve hastane çalışanları ile itfaiyecilere Kovid-19 aşı zorunluluğu getirildi. Bu uygulama, ağustostan bu yana Fransa’da da uygulanıyor.

Kaynak: AA

Bunları da sevebilirsiniz

Whatsapp İhbar Hattı
Merhaba ;
Nasıl yardımcı olabilirim?