Orgazmın burun tıkanıklığına iyi geldiğini tespit eden araştırmaya Ig Nobel ödülü verildi

 Ig Nobel Ödülleri için yapılan tören, bu yıl da geçen yıl olduğu gibi yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını önlemleri nedeniyle çevrim içi olarak düzenlendi.

Almanya’da çalışan Olcay Cem Bulut ve araştırma arkadaşları Dare Oladokun, Burkard Lippert ve Ralph Hohenberger, orgazmın burun tıkanıklığına iyi geldiğini tespit ettikleri araştırmayla tıp dalındaki ödülün sahibi oldu. 18 çiftin katıldığı çalışmada orgazmdan sonra yaklaşık 60 dakika boyunca burundan nefes alıp vermede iyileşme gözlemlendi.

“Annals of Improbable Research (Olası Görülmeyen Araştırmalar Yıllığı)” dergisi tarafından 31 yıl önce başlatılan Ig Nobel Ödülleri’nin bu yılki kazananlarından bazıları şöyle:

Biyoloji Ödülü: Kediler ve insanlar arasındaki iletişiminin çeşitliliğini araştıran Susanne Schötz.

Ekoloji Ödülü: Çeşitli ülkelerdeki kaldırımlara atılmış sakız tomarlarında bulunan bakteri türlerini tanımlamak için genetik analiz kullanan Leila Satari, Alba Guillen, Angela Vidal-Verdu ve Manuel Porcar.

Ekonomi Ödülü: Bir ülkedeki siyasetçilerin obezite oranının o ülkedeki yozlaşmanın iyi bir göstergesi olabileceğiyle ilgili araştırmayı yürüten Pavlo Blavatskyy.

Barış Ödülü: Sakalın yüze alınabilecek yumruk darbelerinin etkisini azaltmak için evrimleşmiş olabileceği hipotezini inceleyen Ethan Beseris, Steven Naleway ve David Carrier.

Entomoloji Ödülü: Denizaltılarda hamamböceği kontrolünün yeni bir yöntemini inceleyen John Mulrennan Jr, Roger Grothaus, Charles Hammond, ve Jay Lamdin.

Fizik Ödülü: Yayaların neden diğer yayalarla sürekli çarpışmadığını belirlemek için çalışmalar yürüten Alessandro Corbetta, Jasper Meeusen, Chung-min Lee, Roberto Benzi ve Federico Toschi.

IG NOBEL ÖDÜLLERİ

İlk kez 1991’de düzenlenen ödüllerin adı, “aşağılık”, “bayağı” anlamına gelen İngilizce “ignoble” kelimesinden geliyor. Önceleri saçma sapan çalışmalarla alay etmek için verilen ödüller, zaman içinde popülaritesinin artmasıyla insanları önce güldüren, sonra da düşündüren bilimsel araştırmalara verilmeye başlandı.

Ig Nobel Ödülleri, bilim dünyasının en prestijli ödüllerinden biri olan Nobel Bilim Ödülleri’nin açıklanmasından yaklaşık bir ay önce, eylül ayında veriliyor.

Törende ödüllerini, gerçek Nobel ödülü sahiplerinin elinden alan araştırmacılara teşekkür konuşmalarını yapmaları için 60 saniye süre tanınıyor. Konuşma sırasında sahneye çok sayıda kağıt uçak atılıyor.

Ig Ödüllerinin kurucusu Marc Abrahams, her yıl binlerce kişinin ödül için başvuruda bulunduğunu ifade ediyor.

Kaynak: AA

Bunları da sevebilirsiniz

Whatsapp İhbar Hattı
Merhaba ;
Nasıl yardımcı olabilirim?