Evde canı sıkılan maymuna 26 milyon dolar

Satışı dün sabah sonlanan NFT’den 12 milyon ile 19 milyon dolar arasında bir gelir bekleniyordu. Evde canı sıkılan bir maymun karikatürünün profil resimlerini temsil eden 107 değiştirilemez token (NFT) setinden oluşan ve ABD merkezli Yuga Labs şirketi tarafından yapılan eser, bilgisayar tarafından üretilen 10 bin NFT’den oluşuyor. 

NFT’ler için, Bored Ape alıcıları ayrıca görüntülerin fikri mülkiyet haklarını da satın almış oldu. Karar gazetesinin haberine göre alıcılar, ayrıca parti, giyim, aksesuar ve yüz ifadeleri gibi farklı profil kombinasyonlarına sahip maymunlardan yeni ‘mutantlar’ oluşturma seçeneğine de sahip oldu. Satış ayrıca, maymunlar için evcil hayvan olarak pazarlanan bir dizi köpek olan 101 ‘Bored Ape Kennel Club’ NFT’sini de içeriyor.

Satışın ardından açıklama yapan ve pandemi süreciyle birlikte yükselişe geçen NFT eserlerin ‘bir balon’ olduğu eleştirilerini yanıtlayan Sotheby’s çağdaş sanat uzmanı olan Michael Bouhanna, NFT’ler hakkında finansal spekülasyonlar olmasına rağmen, Bored Apes’leri sanat eseri olarak gördüğünü belirtti. 

Bouhanna, “İnsanlar marttan beri bir balondan bahsediyorlardı ve sonra pazarın bugün daha da güçlü olduğunu görüyoruz, bu yüzden yanıldıklarını düşünüyorum… Sanata büyük saygı duyuyorum.” dedi.

Sotheby, Haziran 2021’de ‘Natively Digital’ NFT eserini 17 milyon dolara satmıştı. Dolar cinsinden olan NFT satışlarının ödemeleri genellikle Ethereum kripto para biriminde yapılıyor. Sotheby’s, profil fotoğrafı NFT’leri sunan tek müzayede evi değil. Christie’s de gelecek hafta ‘No Time Like Present ‘ NFT müzayedesinde BAYC, Meebits ve CryptoPunks’tan bir seçki satacak.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar Hattı
Merhaba ;
Nasıl yardımcı olabilirim?