Kabil Havalimanı’na saldırı girişimi

Afganistan’ın başkenti Kabil’de havalimanı yakınlarındaki en az 5 roket fırlatıldığı belirtiliyor. Hiçbiri hedefine ulaşamadı. Havalimanındaki ABD’ye ait  füzesavar kalkanı devreye girdi. Havada infilak eden roketlerin parçaları, Kabil’in Selim Kervan mahallesine düştü. İlk bilgilere göre can kaybı ya da yaralı yok.

Saldırıyu üstlenen olmadı. Süpheler daha önce havalimanına inthar saldırısı düzenleyip 170 kişinin ölümüne yol açan DEAŞ Horasan örgütü üzerinde yoğunlaşıyor. 

BeyazSsaray’dan yapılan açıklamaya göre ABD Başkanı Joe Biden’a konuyla ilgili bilgi verildi.  Tahliye operasyonlarının etkilenmediği kaydedildi. 

Tahliyelerin sürdüğü Kabil Havalimanı yakınında roketli saldırı sonucu dün meydana gelen patlamada 4’ü çocuk, 6 kişi hayatını kaybetmişti.

Havalimanına yakın bölgede 26 Ağustos Perşembe günü de 2 ayrı patlama meydana gelmişti.

Havalimanındaki terör saldırılarında çok sayıda sivil, Taliban mensubu ve ABD askeri ölmüştü. Ülkeden ayrılmak üzere olan ABD ordusu intihar saldırısıyla aynı gün havalimanı yakınlarında mühimmat imha işlemleri yapmış ve 4 büyük patlama sesi daha duyulmuştu.

Kaynak: Haber Global

Bunları da sevebilirsiniz

Whatsapp İhbar Hattı
Merhaba ;
Nasıl yardımcı olabilirim?