İspanya’da çevre felaketi! Tonlarca balık öldü

İspanya’nın güneydoğusundaki Mar Menor Lagününde su kalitesinin düşmesi nedeniyle tonlarca balık öldü. Çevre kuruluşu WWF Espana tarafından yapılan araştırmada, bölgedeki tarımdan kaynaklanan kirliliğin su kalitesini düşürmesinin balık ölümlerinin başlıca nedeni olduğu ifade edildi. Savcılar tarafından konuya ilgili başlatılan soruşturma devam ederken, bölge sakinleri yetkililerin harekete geçmesi talebiyle protesto düzenledi.

Murcia Özerk Bölgesi hükümetinin Başkanı Fernando Lopez Miras, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez’i Mar Menor’deki durumu görüşmek üzere bir toplantı düzenlemesini talep etti.İspanya’nın güneydoğusundaki Murcia bölgesine kıyısı olan ve “ülkenin en büyük lagünü” olarak bilinen Küçük Deniz’de (Mar Menor), çevre sorunları ve yasa dışı sulama nedeniyle 13 Ağustos’tan bu yana 5 tondan fazla balık öldü.

ÖLÜMLER 5 TONU AŞTI

Siyasi polemiklere de neden olan balık ölümleri, bu zamana kadar bölgede görülmüş en büyük kriz olarak öne çıkıyor. Küçük Deniz’de son olarak 2019’da 3 ton balık ve deniz canlısı ölürken; yerel yönetim kaynakları, ölümlerin 5 tonu aştığını bildirdi.

Yetkililer, sorunun öncelikli olarak tarım sektöründe sulamada kullanılan nitratın aşırı miktarda ve kontrolsüz şekilde denize boşaltılmasından kaynaklandığını ifade etti. İklim değişikliğiyle artan hava sıcaklığının da çevre sorunu yarattığına ve balıkların oksijensiz kaldığına işaret edildi.

Küçük Deniz’deki anoksi ölümlerinin bir an önce son bulması gerektiğini vurgulayan biyologlar, “yasa dışı sulamayı bitirme” çağrısı yaptı.

Ölen balıkları ve deniz canlılarını her gün kıyılardan toplayan çevreci sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, İspanyol basınına, “Rüzgarın nereden estiğine ve lagünde atmosfer basıncının nasıl olduğuna bağlı olarak ölümler değişiyor. Oksijen tüketiminin hızlandığı gece saatlerinde ölümler artıyor. Biz de sabah gidip kıyıları temizliyoruz.” açıklamasında bulundu.

SİYASİ KRİZE NEDEN OLDU

Diğer yandan sorun, Murcia özerk yönetimi ile İspanya’daki merkezi hükümet arasında siyasi krize neden oldu. Murcia özerk hükümetinin başkanı Fernando Lopez Miras, merkezi hükümeti, acil önlem ve yardım taleplerine kulak vermemekle suçladı.

Miras, “Merkezi hükümetin alması gereken bir karar olmasına rağmen bugüne kadar adım atılmaması sebebiyle Küçük Deniz’e nitrat boşaltılmasını biz yasaklamak zorunda kaldık.” açıklamasını yaptı.

Ekolojik Geçiş ve Demografik Dönüşüm Bakanı Teresa Ribera da yarın bölgeye gideceğini duyurdu.

Kaynak: AA

Bunları da sevebilirsiniz

Whatsapp İhbar Hattı
Merhaba ;
Nasıl yardımcı olabilirim?