TOBB Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası Gerçekleşti.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun Ev Sahipliğinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın ,Bakanların ve Bakan Yardımcılarının Katıldığı Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası TOBB İkiz Kulelerinde Gerçekleşti.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu” Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla başlatılan bu Şuralar, kamu ile özel sektörün bir araya geldiği, sıkıntılarımızı ve önerilerimizi doğrudan icra makamına iletebildiğimiz, çok önemli bir platformdur.
Burada dile getirdiğimiz pek çok meselenin, geçmişte çözüme kavuşmuş olması da bizler için çok değerli ve memnuniyet vericidir.
Bugün burada, bizlerle istişare etme fırsatı veren ve ekipleriyle birlikte toplantımıza iştirak eden Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımıza, Sayın Bakanlarımıza, Bakan yardımcılarımıza, şahsım ve camiam adına teşekkürlerimi sunuyoruz.
Şimdi gündeme getireceğimiz konulara da geçmişte olduğu gibi, çözüm getireceğinize inanıyoruz. Zaten bizler için en önemlisi, bugünkü gibi, devletimizi yanımızda görmek.


Ekonomide elbette bazı sıkıntılar yaşıyoruz. Ama enseyi karartmıyor, mücadeleden vazgeçmiyoruz. Sayın Cevdet Yılmaz başta olmak üzere, ekonomi yönetiminde tecrübeli isimlerin iş başında olması, bizlere moral veriyor. Hep birlikte ekonomiyi daha sağlam temellere kavuşturacağımıza inanıyoruz.
Zaten bugün açıklanan büyüme verisi de geleceğe dönük umutları artırmıştır. Küresel ekonomilerdeki durgunluğa ve asrın deprem felaketine rağmen, Türkiye ekonomisi güçlü seyreden iç tüketimi sayesinde yılın son çeyreğinde de büyümesini sürdürmüş ve 2023 yılını yüzde 4,5 büyüme ile tamamlamıştır.
Sektör Meclislerimizin Başkanları, en çok talep edilen konuları topladılar, çözüm önerileri hazırladılar. Birazdan bunları dile getirecekler.
Anadolu’yu sürekli dolaşan, firma ve sektörleri devamlı dinleyen birisi olarak öne çıkan bir kaç konuyu da müsaadenizle paylaşmak istiyorum.


Reel sektör firmalarımız krediye erişimde büyük zorluklar yaşıyor. Büyümenin bereketi, her kesime yansısın istiyorsak, kobilerimize destek vermeli, uygun finansman imkanlarına ulaşmalarını sağlamalıyız.
İkinci olarak, her geçen sene daha da karmaşık hale gelen, yatırım ve üretim yapmayı zorlaştıran vergi sistemini yeni baştan tasarlamalıyız.
Üçüncüsü, OECD endeksinde, İskandinav ülkeleri dahil en katı işgücü piyasası bizde. Bundan da herkes muzdarip. İşverenlerimiz daha fazla istihdam sağlayabilecek, mevzuatımız adeta bunu caydırır bir halde. Vatandaşlarımızın da daha fazla iş imkanına ulaşmalarına, daha çok kazanmalarına engel çıkarıyor. İstihdamı cezalandıran değil, ödüllendiren bir yaklaşımla çalışma hayatına bakılmalı.
Dördüncü olarak; yatırım izin süreçleri çok karmaşık. Üstelik yatırım sürecinde başına ne gelecek, hangi mevzuat değişiklikleriyle, hangi farklı bürokratik yaklaşımlarla karşılaşacak, yatırımcılarımız bunları bilmiyor, öngöremiyor. Bu da yatımların istediğimiz hızda artmasını engelliyor. Bu nedenle; yatırım izinleri ve devlet teşviklerinin tek noktadan takibi ve koordinasyonu sağlanmalı.
Beşincisi de, yatırımların önünü açabilmek üzere, yatırım yeri sorununu çözmeliyiz. Sanayi yatırımlarının ülke yüzölçümü içindeki payı nedir diye baktığımızda, Almanya’da yüzde 4, İtalya’da yüzde 2,8, OECD ortalaması bile yüzde 2,4. bizdeyse sadece binde 3.


Sanayimiz, küresel rekabette ayakta kalabilmek için, dünyadaki rakiplerinin onda biri kadar bir alanda faaliyet gösteriyor. Sanayi arazilerinin artırılasına ilişkin bir master plan hazırlanmalı. Ve arsa alımıyla bina inşaatına ilişkin finansman çözümleri geliştirilmeli. Böylece sanayicimiz kısıtlı sermayesini daha verimli alanlarda yatırım yaparak değerlendirmeli.
Yine bu kapsamda iç anadolu-doğu akdeniz kuşağında yeni bir sanayi havzası planlanmalı. Geçen sene asrın felaketi kabul edilen çok büyük bir deprem yaşadık. Yeni sanayi havzasıyla, bir taraftan Marmara’daki riski azaltabilir, aynı zamanda da yüksek teknolojili ve daha büyük katma değerli yatırımlar için Marmara’da alan açabiliriz.
İşte tüm bu konularda adım atmak ve çözüm sağlamak için, başta sizin olmak üzere, buradaki bakanlarımızın icracı ve reformcu iş yapma tarzına güveniyoruz. İş dünyası olarak her şeyden önce öngörülebilirlik istiyor, geleceğe dair yol haritası bekliyoruz.


İş planları yapmak ve güven içinde ilerlemek üzere, Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Cevdet Yılmaz’ın liderliğinde hazırlanan Orta Vadeli Programın da gayet önemli olduğunu düşünüyoruz.
Sağ olsun kendisi de istişareye ve ortak akla her zaman önem veren biri olarak, bu konu da dahil her zamanda bizlerle bir araya geldi, görüş ve önerilerimizi aldı.
Biz, koşmaya, çalışmaya, üretmeye hazırız. Allah’ın izniyle tüm sıkıntıları aşacak, yola devam edeceğiz. Ülkemizi daha güçlü, daha zengin, daha müreffeh yapmak için üretmeyi, emek vermeyi sürdüreceğiz.’ ‘diye konuştu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar Hattı
Merhaba ;
Nasıl yardımcı olabilirim?