Filiz Tezgel, İnci gibi dişler için Zirkonyum kaplamayı öneriyor.

Ünlülerin diş hekimi Filiz Tezgel, Zirkonyum kaplamanın önemini İstanbul Channel izleyicileri ile paylaştı.

Zirkonyum kaplama nedir?
Zirkonyum; doğadan çıkarılan beyaz bir metaldir. Zirkonyum kaplamalarda; porselenin altındaki altyapıyı oluşturan materyal, zirkonyum dioksittir.  Zirkonyumun baskıya ve gerilime karşı direnci fazladır, doku dostu bir materyal olduğu için herhangi bir alerjiye sebep olmaz.

Zirkonyum kaplama işlemi nasıl uygulanır?
Zirkonyum kaplama ile sağlıklı ve estetik bir sonuç alabilmek için öncelikle diş eti sağlığına dikkat edilmelidir. Diş etlerinin tedavisi yapılıp iyileşmesi sağlandıktan sonra estetik açıdan değerlendirilmelidir. Hastanın gülme hattı yüksekse ve ihtiyaç varsa diş eti boylarından gerekli seviyeleme işlemi yapılır. Diş etiyle ilgili tedavi ve şekillendirme işlemi tamamlanır ve dişlerde düzenleme işlemi yapıldıktan sonra özel ölçü maddeleriyle ölçüsü alınır, laboratuvara gönderilir. Alınan ölçüye göre laboratuvarda dijital olarak bilgisayar ortamında tasarım yapılır ve üretilir. Zirkonyum altyapının ağız içi provası yapıldıktan sonra üzerine işlenen porselen üstyapının da provası yapılır. Gerekli son düzenlemeler yapıldıktan sonra cilalı ve pürüzsüz yüzeye sahip olan kaplamalar diş üzerine yapıştırılır.


İmplant dişin üzerine zirkonyum kaplama yapılabilir mi?
Zirkonyum kaplamalar, tek diş kaplama ve köprü yapımında kullanılabildiği gibi implant üstü protezlerde de kullanılabilir.
Düzenlemeden sonra estetik açıdan problem yaşanır mı?
Düzenleme sonrası aynı gün içinde hemen geçici dişleriniz hazırlanır. Bu sayede hem görünüm bozulmaz hem de dişlerde oluşabilecek hassasiyet sorunu önlenmiş olur.
Zirkonyum diş kaç günde yapılır?
Sağlıklı diş eti varlığında zirkonyum diş yapılması 2-7 gün arasında gerçekleşmektedir.
.
Zirkonyum Diş Kaplamanın Avantajı Nedir?
Uzun süreli kullanım avantajının yanı sıra doku uyumu ve doğal görünüm sunma avantajına sahip zirkonyum diş kaplaması estetik açıdan beklentisi yüksek olan hastaları bile memnun edebilecek kadar kusursuz bir görünüm vaat eder. Doğal görünümüyle en yüksek kullanım performansını bir araya getiren zirkonyum kaplama diş uygulamalarında kullanılan akıllı seramik malzeme sayesinde tedavi sonrasında kendi dişinizden ayırt edilmesi imkansız görünüm sağlanmaktadır. Bunlara ek olarak zirkonyum diş uygulamasında hastanın sıcak soğuk hassasiyeti minimum seviyededir ve ışık geçirgenliği sayesinde zarif ve son derece doğal bir görünüm sağlanır. Sağlamlık anlamında da hiçbir sorun yaşanmayacak kadar yüksek performans sunan zirkonyum diş tatlarda değişim, ağız kokusu ya da diş eti problemlerine neden olmaz. Zirkonyum diş kaplamaların hastaya sunduğu bir diğer avantaj ise yüzeyi pürüzsüz olduğu için diş lekesi ve diş taşı gibi problemleri asgari seviyeye indirger.

ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA NERELERDE KULLANILIR.
Estetik diş hekimliği uygulaması olarak zirkonyum diş kaplama tedavisi aşağıdaki durumlarda kullanılmaktadır.
       İleri derecede renkleşmelerin tedavisinde,
       Daha önceki işlemlerden ötürü aşırı derecede madde kaybı olan, rengi ve yapısı bozulmuş dişlerin tedavisinde,
       Köprü tedavilerinde kaplama olarak,
       İmplant üstüne eklenen protezlerin yapımında,
       Ayrık ve yamuk dişlerin tedavisinde.

ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ UYGULAMASI OLARAK ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA NEDEN TERCİH EDİLMELİDİR?
Zirkonyum diş kaplamanın estetik açıdan faydaları aşağıdaki gibidir.
       Zirkonyum madde olarak metal destekli kaplamalara göre ışık geçirgenliği daha fazla olduğu için dişler daha sağlıklı, doğal, şeffaf ve estetik görünür, matlaşma problemleri ile karşılaşılmaz.
       Metal destekli kaplamalarda olduğu gibi zaman içerisinde diş etlerine yakın bölgelerde siyahlaşma durumuyla karşılaşılmaz.
       İçerisinde hiç metal bulunmadığı için ağız kokusuna ve ağızda tat değişimine neden olmaz.

ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA DİŞ ETLERİ İLE UYUMLUMUDUR?
Zirkonyum diş kaplama yapılmış dişlerin etrafında bulunan diş etlerine, metal kaplmalara göre çok daha uyumludur ve diş eti çekilmesine neden olmadığı gibi diğer diş eti hastalıklarının görünme olasılığı da oldukça azdır.
ZİRKONYUM KAPLAMA TEDAVİSİNDE YAŞ SINIRI VARMI?
Diş kaplama tedavisi daimi dişlerde uygulanmaktadır ve çene kemiklerindeki değişikliklerin bittiği 20 yaş itibariyle tüm hastalarda uygulanmaktadır.

ZİRKONYUM DİŞ TEDAVİSİNDE AĞRI HİSSEDİLİRMİ?
Lokal anestezi altında işlemler yapıldığı için tedavi sırasında genellikle herhangi bir ağrı veya sızı hissedilmemektedir. Tedavi sırasında soğuk ve sıcağa karşı dişi koruyacak geçici bir kaplama da yapılarak sızı ve ağrı oluşumu engellenmektedir.

ZİRKONYUM DİŞLER NE KADAR SÜRE KULLANILIR
Üst yüzeyde pürüzsüz porselen olduğu için madde ve plak birikimine neden olmaz ve çay, kahve ve sigara tüketiminde dişi renk değişimine karşı korur. Diş bakımının düzenli olmasına, kişinin dişini sağlıklı bir şekilde kullanma durumuna bağlı olarak zaman içerisinde revizyon yapılması gerekebilir. Ancak uzun süreler sağlıklı bir şekilde dişler kullanılabilir.
ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA NE KADAR DAYANIKLIDIR?
Zirkonyum diş kaplama oldukça dayanıklıdır ancak normal sağlıklı bir dişte de görüleceği gibi ters ve fazlaca kuvvette çatlamalarla ve kırılmalarla karşılaşılabilir. Yine normal dişlerde olduğu gibi diş hekimi tarafından tedavi edilebilir ve zirkonyum diş kaplaması tekrar yapıştırılarak kişi günlük yaşamına devam edebilir

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar Hattı
Merhaba ;
Nasıl yardımcı olabilirim?