Tesla CEO’su Elon Musk uygarlığa karşı en büyük tehdidi açıkladı

Tesla CEO'su Elon Musk uygarlığa karşı en büyük tehdidi açıkladı

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın CEO’su Elon Musk, siyasi doğruculuğu ve “duyarcılığı” (wokeness) eleştirdi.

The Babylon Bee adlı YouTube kanalında salı günü yayımlanan söyleşide Musk, duyarcılık için “akıl virüsü” tabirini kullandı ve bunun “muhtemelen modern uygarlığa karşı en büyük tehditlerden biri” olduğunu söyledi.

ABD merkezli uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in de CEO’su olan Musk, “Mizah yapmak sorun yaratmamalı. Duyarcılık komediyi yasadışı bir hale getirmeye çalışıyor, bu da iyi değil. Mizahın olmadığı, nefret ve kınamayla dolu bir toplum mu istiyoruz?” dedi.

Independent Türkçe’nin aktardığı habere göre; Musk, komedyen Dave Chappelle’e yöneltilen “iptal kültürü” tepkilerine de karşı çıkarak “Duyarcılık temelinde bölücü, ayrımcı ve nefret dolu. Kötü insanlara, sahte bir erdem zırhıyla zalim davranabilmeleri için bir kalkan sağlıyor” ifadelerini kullandı.

THE CLOSER TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Ekimde ABD’li komedyen Chappelle’in Netflix’te yayımlanan The Closer adlı gösterisi transfobik olduğu gerekçesiyle tepki toplamıştı. Chappelle’in gösterisinde trans bireylerle ilgili yorumları, ifade özgürlüğü ve nefret söylemi tartışmalarının fitilini ateşlerken, Netflix CEO’su Ted Sarandos da komedyene başta destek vermiş, sonradan açıklamaları için özür dilemişti.

Öte yandan yaşananlara tepki olarak bazı Netflix çalışanları greve gitmişti.

“O KADAR DA SAPIK DEĞİLİM”

Söyleşide Musk, cinsel tacizle suçlanan eski New York Valisi Andrew Cuomo’ya soruşturma sürecinde uygunsuz şekilde yardım ettiği ortaya çıkan CNN haber sunucusu Chris Cuomo’nun kovulmasına dair de konuştu.

Musk, neden CNN’e çıkmadığı sorulduğunda “O kadar da sapık değilim” dedi.

En az 12 kadın, Cuomo’yu farklı zamanlarda kendilerine cinsel tacizde bulunmakla suçlamıştı.

Duyarcılık: Kimliğini güçlendirebilmek ya da sosyal menfaat elde edebilmek için abartılı hassasiyet gösterme durumu…

Kaynak: Haber Global

Bunları da sevebilirsiniz

Whatsapp İhbar Hattı
Merhaba ;
Nasıl yardımcı olabilirim?