İnsanlık tarihinin en kötü yılından tek bir uygarlık güçlenerek çıktı

İnsanlık tarihinin en kötü yılından tek bir uygarlık güçlenerek çıktı

Amerika’da dizi volkanik patlamanın tetiklediği, 536 ve 541 arasında yaşanan kısa süreli “buz devri” kıtaların bir sis perdesiyle kaplanmasına, havaların aniden soğumasına ve pek çok uygarlığın gerilemesine neden olmuştu. Ancak bugünkü ABD’nin güneybatısında yaşayan Pueblo halkı, krizi gelişkin bir kültür ve tarım medeniyeti olarak atlatmayı başardı. 

Independent Türkçe’de yer alan bilgiye göre; ABD’deki Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles (UCLA) ve Kolorado Eyalet Üniversitesi’nden bilim insanları, Pueblo uygarlığının 6. yüzyılın ortalarında tarih sahnesine çok daha güçlü bir medeniyet olarak çıktığını ortaya koydu.

İPUÇLARI SAĞLAYABİLİR

Araştırmacılara göre Pueblo uygarlığı, insanların zor zamanlardan ve doğal afetlerden sağ çıkması için ipuçları sağlayabilir.

Hakemli bilimsel dergi Antiquity’de yayımlanan araştırmada Kolorado Platosu’nda bulunan tahıl ve diğer yiyecek kalıntıları incelendi. Kalıntılar 5., 6. ve 7. yüzyıllara tarihleniyordu.

Bulgulara göre Pueblo halkı aslında ilk başta kenetlenmiş ve uyumlu bir topluluk değildi. Önceleri mısır ve fasulye yetiştiren ya da avlanan ve yiyecek toplayan izole, akraba temelli gruplar halinde yaşıyorlardı.

Ancak volkanik krizin başlamasıyla birlikte bazı grupların hayatta kalamadığını gören gruplar bir araya gelmiş ve krizi en iyi nasıl atlatacaklarına dair teknoloji ve fikir paylaşımında bulunmuştu.

Sonunda kriz geçtiğinde Pueblo halkı her zamankinden daha iyi işleyen, organize bir toplum haline gelmişti.

İNSANLIK TARİHİNİN ÖNEMLİ TOPLUMLARINDAN BİRİ

Araştırmanın yazarları konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı: “Aşırı soğuma, erken çiftçilerin akraba odaklı sosyo-ekonomik stratejilerden giderek daha karmaşık sosyal organizasyon biçimlerine geçmelerini sağlayan fiziksel ve sosyal alanı oluşturduğunu gösteriyor.”

Bu geçiş, Pueblo halkının birkaç yüzyıl boyunca insanlık tarihinin önemli toplumlarından biri olarak kalmasını sağladı.

14. yüzyılda yeni topraklar aramak için dağılan Pueblo halkının bugünkü Arizona’da yaşayan torunları Hopiler, atalarının soğuk havalarda kullandığı çiftçilik ve hindi evcilleştirme tekniklerinden hala yararlanıyor.

Kaynak: Haber Global

Bunları da sevebilirsiniz

Whatsapp İhbar Hattı
Merhaba ;
Nasıl yardımcı olabilirim?