Kayseri’de tandır cinayeti sanıklarına ceza yağdı

Kayseri'de tandır cinayeti sanıklarına ceza yağdı

Olay, Kocasinan ilçesi Emmiler Mahallesi’nde mayıs ayında meydana geldi. Boşandıktan sonra yeniden bir araya gelen Mehmet Turhan ve Firdevs Öztürk, 19 Mayıs’ta kayboldu. Çocuklarının kayıp ihbarı üzerine polis, çalışma başlattı.

İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekipleri, çiftin bulunması için yakınlarıyla iletişime geçti. Polis, kayıp Mehmet Turhan’ın kardeşi Yusuf Turhan’ı çelişkili ifadeleri üzerine takibe aldı. Yusuf Turhan’ın evinin yanına yeni tandır yaptırdığını belirleyen polis, kadavra köpeğiyle burada arama yaptı.

Aramada, beton dökülen tandırda çiftin cansız bedenleri bulundu. Tandırı kürekle kıran ekipler, kaybolduktan 22 gün sonra Mehmet Turhan ve Firdevs Öztürk’ün çuvallarda bulunan cesetlerini çıkardı. Olayın ardından Yusuf Turhan ile eşi Nejla ve oğlu Bedirhan Turhan gözaltına alındı. Şüphelilerden Yusuf Turhan ile oğlu Bedirhan Turhan tutuklandı, Nejla Turhan ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ ÖMÜR BOYU HAPİS İSTEMİ

Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından olaya ilişkin iddianame hazırlandı. Kayseri 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede Yusuf Turhan, oğlu Bedirhan ve eşi Nejla hakkında ‘tasarlayarak öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmaları istendi.

4’ÜNCÜ DURUŞMA YAPILDI

Davanın görülen 4’üncü duruşmasında tüm sanıklar hazır bulundu. Duruşmaya ölen çiftin şikayetçi oğullarından Yusuf Turhan salonda bulunurken, cezaevinde olan A.T. ise SEGBİS aracılığıyla katıldı.

SANIKLAR BERAATLERİNİ İSTEDİ

Mahkeme heyeti, sanıklardan Yusuf Turhan’ı, ‘kardeşi kasten öldürmek’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet, yengesine karşı eyleminden dolayı da ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet hapis cezasına çarptırdı. Heyet, Bedirhan Turhan’ı ise 2 farklı olaydan 2 kez müebbet hapis cezasına çarptırdı. Heyet, tutuksuz sanık Nejla Turhan’ın ise delil yetersizliğinden beraatine hükmetti.

‘GEREKLİ İTİRAZI YAPACAĞIZ’

Mehmet Turhan ve Firdevs Öztürk çiftinin oğulları Yusuf Turhan, duruşma sonrası kararın bir nebze burukluk yarattığını söyledi. Turhan, “Karar verildi ama ben aslında ailemi kaybettiğim günden bu yana bugünü bekliyordum fakat bu sonuçla beklemiyordum. İşin asıl merkezinde olan Nejla beraat aldı. Bence adalet yerini bulmadı. Beni de öldürmeye çalıştılar. Nejla beni öldürmek istedi. Nasıl beraat etti, anlamadım. Karakoldaki ifademi çekti. Tandırdaki farklılığı Nejla nasıl fark etmedi? Eşinin üstü başı toz toprak olarak eve geldi. Neden sormadı? Olayı planlayan ve tasarlayan kesinlikle Nejla’ydı çünkü babamın Bedirhan ile bir husumeti yoktu. Bütün malınızı, mülkünüzü verseniz de artık kurtulamazsanız, diye mektup vardı. Babam ve annem bir şeyler bildikleri için öldürüldüğünü düşünüyorum. Yusuf ve Bedirhan az bir ceza alsa da Nejla’nın da muhakkak ceza alması gerekiyordu. Gerekli itirazı yapacağız. Cinayetten sonra beni aradılar. Normalde hiç aramazlardı. ‘Sen benim en sevdiğim yeğenimsin’ dedi. ‘Sen gençsin, sana spor araba alalım, dile benden ne istersen’ dedi” diye konuştu. 

Kaynak: DHA

Bunları da sevebilirsiniz

Whatsapp İhbar Hattı
Merhaba ;
Nasıl yardımcı olabilirim?