Biden, Başkanlık görevini Harris’ten devraldı! Hastane çıkışı gazetecilere poz verdi!

Biden, Başkanlık görevini Harris’ten devraldı! Hastane çıkışı gazetecilere poz verdi!

ABD Başkanı Joe Biden, bugün Walter Reed Tıp Merkezi’nde rutin bir sağlık kontrolünden geçti. Biden başkanlık görevini geçici olarak başkan yardımcısına devretti.

HARRIS GÖREVİ DEVRALACAK

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, yaptığı yazılı açıklamada, Biden’ın bugün rutin kontroller için Washington DC yakınlarındaki Walter Reed Askeri Hastanesi’ne gideceğini duyurdu. Psaki, “Buradayken Başkan rutin kolonoskopi olacak. 2002 ve 2007’de eski Başkan George W. Bush’un durumunda da olduğu gibi, Anayasa maddesi gereği Biden, anestezi etkisinde olduğu süreçte görevlerini Başkan Yardımcısı Harris’e devredecek. Harris, bu süreçte Beyaz Saray’ın Batı Kanadındaki kendi ofisinden çalışacak” ifadesini kullandı.

BIDEN YETKİLERİNİ GERİ ALDI

Rutin kolonoskopi öncesi yetkilerini Başkan Yardımcısı Kamala Harris’e devreden ABD Başkanı Joe Biden, anestezinin etkisinden çıkmasının ardından görevini yeniden devraldı.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Başkan Biden sabah 11.35’te Başkan Yardımcısı Harris ve Beyaz Saray Özel Kalem Müdürü ile görüştü. Bu saatte Biden gayet iyi durumdaydı ve yetkilerini tekrar devraldı” ifadesini kullandı.

Psaki, Biden’ın rutin sağlık kontrollerinin kalan kısmını tamamlamak için bir süre daha Walter Reed Askeri Hastanesi’nde kalacağını sözlerine ekledi.

HASTANE ÇIKIŞI GAZETECİLERE POZ VERDİ

Biden, tetkiklerinin tamamlanmasının ardından hastaneden ayrıldı. Hastane çıkışı gazetecilere poz veren Biden, “Mükemmel bir muayene oldu” ifadesini kullandı.

BAŞKANLIK YETKİSİNE SAHİP İLK KADIN OLDU

Böylece Kamala Harris, ABD tarihinde Başkanlık yetkilerine sahip ilk kadın oldu.

BELLİ DURUMLARDA BAŞKAN GÖREVİNİ DEVREDEBİLİYOR

ABD Anayasası’nın 25. Ek Maddesine göre, Başkan görevini yapamayacak bir sorun yaşadığında ya da bilinci kapanacak bir ameliyata gireceğinde, görevlerini başkan yardımcısına devredebiliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Whatsapp İhbar Hattı
Merhaba ;
Nasıl yardımcı olabilirim?