İngiliz Kraliyet ailesini sarsan cinsel taciz skandalında kritik gelişme: Prens Andrew’in mahkeme celbi mücadelesi

ABD’de hakkında reşit olmayan birine cinsel saldırı suçlamasıyla dava açılan İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in oğlu Prens Andrew, yargılamayı resmen başlatacak mahkeme celbini almamak için mücadele veriyor.

Prens Andrew hakkında 17 yaşındayken kendisine cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla dava açan Virginia Roberts Giuffre, mahkeme celbini Prens’e ulaştırmada sorun yaşıyor. Prens Andrew’un eski arkadaşı ve cinsel saldırıdan hüküm giyen Jeffrey Epstein tarafından 2001’de Londra’ya götürüldüğünü ve “Prens’le ilişkiye zorlandığını” öne süren Giuffre, tazminat talep ediyor.

YÜKSEK MAHKEME DAVACININ LEHİNE KARAR VERDİ 

Giuffre’nin avukatları, New York’ta açılan davanın celbinin, “sanığın bilinen son adresine teslim edildiğini” ve belgelerin de “Royal Mail (Kraliyet’e bağlı İngiliz posta şirketi) üzerinden gönderildiğini” savunuyor.

61 yaşındaki Prens Andrew’un hukuk ekibi ise bildirimin yasalara uygun yapılmadığı gerekçesiyle tanınmamasını istedi.

Bunun üzerine Giuffre’nin avukatları, İngiltere’de Yüksek Mahkemeye başvurarak bildirimin yapıldığının tanınmasını istedi. Mahkeme de çarşamba günü New York’ta başlatılan yasal işlemlerle ilgili olarak davacı tarafın Prens’le temasa geçebilme hakkına sahip olduğuna karar verdi.

Bugün Yüksek Mahkeme, Prens Andrew’un avukatlarının mahkeme celbi bildiriminin tanınması kararına itiraz edeceğini bildirdiklerini belirterek, davalı tarafa 24 Eylül’e kadar süre verdi.

Prens’in dava hakkında doğru şekilde bilgilendirilip bilgilendirilmediğine ilişkin konu, pazartesi New York’ta görülen duruşma öncesinde de gündeme geldi.

ABD’DE DE KAYBETTİ

Prens’in ABD’li avukatı Andrew Brettler, ne İngiliz ne de uluslararası hukuk uyarınca celbi almakla yetkilendirildiğini savundu. Ancak Yargıç Lewis Kaplan, Giuffre’nin hukuk ekibinin, Prens’in kendisine yetki verip vermediğine bakılmaksızın, evrakları Prens Andrew’un Los Angeles merkezli avukatına teslim etmeyi deneyebileceğine karar verdi.

Yasal süreç sonunda celbin ulaştırıldığına karar verilmesi durumunda Prens Andrew’un yıllar sürecek ve milyonlarca sterline mal olacak yasal savaşa girmesi gerekecek.

OLAYIN GEÇMİŞİ

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in, adı “cinsel istismar” iddialarıyla gündeme gelen 2. oğlu Prens Andrew, cinsel taciz suçundan hüküm giyen Amerikalı milyarder Jeffrey Epstein’in arkadaşıydı. ABD Başkanı Donald Trump ve eski ABD Başkanı Bill Clinton’ın da bir dönem arkadaşlık yaptığı Epstein, çocuklara cinsel istismarda bulunmak ve cinsel ilişki amaçlı insan kaçakçılığı yapmakla suçlanıyordu. Hakkındaki suçlamaları kabul etmeyen Epstein, 10 Ağustos’ta New York’ta tutulduğu cezaevinde ölü bulundu, daha sonra Epstein’ın intihar ettiği açıklandı.

Virginia Giuffre, 17 yaşında olduğu 2001 yılında, daha sonra 2002 yılında New York’ta, Londra’da ve Epstein’ın ABD Virjin Adaları’ndaki özel mülkünde Prens Andrew’la cinsel ilişkiye zorlandığını söyledi. 

Kaynak: AA

Bunları da sevebilirsiniz

Whatsapp İhbar Hattı
Merhaba ;
Nasıl yardımcı olabilirim?