37 yıl önce Japonya’dan denize atılan şişe Hawaii’de bulundu

Japon gazetesi Mainichi’nin bildirdiğine göre, Chiba’nın doğu bölgesindeki Choshi Lisesi’ndeki doğa bilimleri kulübü öğrencileri, okyanus akıntılarını inceleme projesinin bir parçası olarak şişeyi 1984’te okyanusa bıraktılar. Toplamda 750 şişe 1984 ve 1985 yıllarında Tokyo’nun Miyakejima Adası yakınlarındaki okyanusa bırakıldı. 

Dokuz yaşındaki Abbie Graham şişeyi Hawaiian Paradise Park’taki plajda buldu. İçinde Japonca, İngilizce ve Portekizce dillerinde yazılan notta, şişenin Choshi kıyılarından bırakıldığı ve bulan kişilerin okulla iletişime geçmesinin istenildiği yazıyordu.

9 yaşındaki Abbie ise, bu ayın başlarında, şişenin içinde yazılı olan iletişim adresine, kız kardeşiyle yemek yerken çekilmiş bir fotoğrafla birlikte Choshi Lisesi’ne geri gönderdi. 

Müdür yardımcısı Jun Hayashi, “Kikaijima’da bulunduğunu düşündük. 37 yıl sonra bir başkasının bulunacağını asla hayal etmemiştik” dedi.

1984 yılında doğa bilimleri kulübünün üyesi olan 54 yaşındaki Mayumi Kanda, “Şaşırdım, lise günlerimin nostaljik anılarını canlandırdı. İlgililere teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. 

Abbie de bu deneyimden keyif aldığını söyleyerek, “Gidip başka bir tane da bulmak istiyorum.” dedi. 

Kaynak: Haber Global

Bunları da sevebilirsiniz

Whatsapp İhbar Hattı
Merhaba ;
Nasıl yardımcı olabilirim?