Aralarında ünlü isimlerin de yer aldığı ‘seks tarikatı’ kurucusunun cezası belli oldu

New York’ta kadınların zorla alıkonulduğu ve şantajla cinsel ilişkiye zorlandığı ‘seks tarikatı’ Nxivm’in kurucusu ve eski başkanı Nancy Salzman, New York federal mahkemesi tarafından 42 ay hapis cezasına çarptırıldı. Hapis cezasına ek olarak haraç kesme suçlamalarından 67 yaşındaki Salzman’a 150 bin dolar para cezası verildi. Salzman ayrıca 500 bin dolar nakit varlığını, bir evi ve bir Steinway grand pianoyu iade edecek. 

New York’taki İç Güvenlik Soruşturmaları’nın başındaki özel ajan Peter C. Fitzhugh, 2019’da kendisine yöneltilen suçlamaları kabul eden Salzman’ın “Nxivm suç örgütünün kalbinde bulunan isimlerden” olduğunu söylemişti.

New York eyaletindeki Albany şehrinde 1998’de kurulan ve tarikata giren kadınlara yönelik şantaj ve tecavüzler sebebiyle hakkında dava açılan Nxivm’in internet sitesinde, tarikatın kuruluş amacı “insanları güçlendirmek için insani ilkelerin rehberliğinde çalışan bir topluluk” olarak açıklanıyor; “daha iyi bir dünya inşa etmek için ABD, Meksika, Kanada ve Orta Amerika’da 16 binden fazla insanla çalıştıkları” yazıyordu.

ÜNLÜLERİN DE YER ALDIĞI NXIVM SEKS TARİKATI NEDİR?

Efendi-köle sistemine bağlı olan ve bir “kişisel gelişim grubu” olduğu iddia edilerek yürütülen seks tarikatı Nxivm 20 yıl boyunca varlığını sürdürmüştü. 

Forbes dergisine göre yetkililer, Nxivm’in faaliyetlerinden 2003 yılında kaygılanmaya başlamıştı. Ancak New York Times gazetesi, şikayetlerin araştırılması girişimlerinin, kadınların rıza gösterdiğini ya da hukuki boşlukların harekete geçmeyi önlediğini söyleyen yetkililer tarafından engellendiğini yazmıştı.

Raniere, 20 yıl boyunca, bir “kişisel gelişim grubu” olduğunu iddia eden ve binlerce takipçisi bulunan Nxivm’in liderliğini yürüttü.

Ranier’in kadınların pelvis bölgesi yakınlarına gizli bir ritüel sırasında isimlerinin baş harflerini kazıyarak imzaladığı, kadınların ise “Usta lütfen bana imza at, bu bir onurdur” dediği biliniyor. 

Raniere’in 1998 yılında Nxivm’i kurduğundan beri, yaklaşık 18 bin kişi, her biri binlerce dolara mal olan kurslarını aldı.

TEMİNAT OLARAK ‘AŞAĞILAYICI’ FOTOĞRAF İSTEDİ

Bir “efendi ve köle” sisteminde, bağlılıklarını göstermeleri için kadınlardan, çoğunlukla kendilerini aşağılayıcı durumlarda gösteren fotoğraflarını bir tür “teminat” olarak teslim etmeleri isteniyordu.

Tarikat üyeleri genellikle kendi özgür iradeleriyle hareket ettiklerini söylüyorlardı. Mevcut ve eski tarikat üyeleri suçlama yöneltmek istese bile, birçoğu olası misillemeler ya da bir dönem tarikat üyesi olmanın getirdiği utanç nedeniyle korkuyordu.

Smallville dizisindeki Chloe Sulluvan karakteriyle tanınan rolüyle tanınan ABD’li aktris Allison Mack, bazı kadınların, kendilerini bir danışma grubu gibi tanıtan ancak “seks tarikatı” olduğu iddia edilen Nxivm’e katılmalarını sağladığı suçlamasını kabul etmişti. Mack yazılı açıklamasında, kurbanlarına bir kadın danışma grubuna katıldıklarını söyleyerek, Nxivm’e kazandırdığını itiraf etmişti.

ARALARINDA HOLLYWOOD YILDIZLARININ DA OLDUĞU 16 BİN KİŞİYE YARDIM ETTİKLERİNİ SÖYLÜYORLAR

“Nexium” diye okunan Nxivm grubu 1998’de bir kişisel gelişim programı olarak ortaya çıktı. Grubun yetkilileri, eski bir Meksika Devlet Başkanı’nın oğlu ve Mack gibi Hollywood yıldızları dahil 16 bin kişiye yardımcı olduklarını söylüyordu.

ÜNLÜ MİLYARDERİN KIZI: ONA HALA İNANIYORUM

Ünlü bir milyarderin kızı olmayı kabul edemeyen Clare Bronfman ise 2003 yılında Nxivm’i keşfetti. Kadınları cinsel köleliğe zorladığı suçlamalarıyla karşı karşıya kalan Bronfman, tarikatı eleştirenlere karşı bir avukat ordusu tuttu. Tarikattaki rolünden ötürü 6 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı. 

Nxivm’in dokuz kurbanı, hayatlarının Bronfman tarafından nasıl mahvolduğunu, evliliklerinin, kariyerlerinin ve itibarlarının nasıl zarar gördüğünü duygulanarak anlatsa da, Bronfman, geçen ay yargıca, tarikat lideri Ranier’e hala inandığını söyledi. 

Kaynak: Haber Global

Bunları da sevebilirsiniz

Whatsapp İhbar Hattı
Merhaba ;
Nasıl yardımcı olabilirim?