Kabir ziyaretine gidip sahte testle döndüler! 156 kişide korona görüldü

Yerel basında çıkan haberlere göre, çok sayıda dindar Yahudi (Hasidik) İbrani takvimine göre yılbaşını simgeleyen Roş Aşana (6-8 Eylül) münasebetiyle Breslov Hasidic Hareketi’nin kurucusu Haham Nahman’ın Ukrayna’nın Uman kentindeki mezarını ziyaret etti.

Hasidik Yahudilerden bazıları, salgın nedeniyle İsrail’e dönüşte zorunlu olan Kovid-19 testini yaptırmak yerine sahte negatif testiyle uçağa binerek ülkesine döndü.

Ukrayna’dan dönüşte sahte negatif testi veren 156 Hasidik Yahudi’de Tel Aviv yakınlarındaki Ben Gurion Havalimanı’nda yapılan testler sonucu virüs tespit edildi.

İsrail polisi, 117 kişiyi “Kovid-19 testinde sahtecilik ve bilerek bulaşıcı hastalık yayma şüphesiyle” sorguya çağırdı.

AŞIYA KARŞI ÇIKIYORLAR

Hasidik Yahudilerin büyük kısmının Kovid-19 kısıtlamalarına uymaması ve aşıya karşı çıkması dikkati çekiyor.

Her yıl binlerce Hasidik Yahudi, Roş Aşana’da dini liderlerinden olan Haham Nahman’ın Kiev’in güneyindeki Uman kentinde yer alan kabrini ziyaret ediyor.

Hasidik Yahudiler, Roş Aşana’yı Haham Nahman’ın kabrinde geçirmeleri halinde yeni yılın evlerinde bereketli geçeceğine inanıyor.

Kiev yönetimi, Kovid-19 salgını nedeniyle geçen yıl Hasidik Yahudilerinin ülkeye girişine izin vermemiş, dindar Yahudiler günlerce Ukrayna sınırında beklemişti.

DSÖ KİTAPÇIĞINDAN ‘AŞI KARŞITLARIYLA NASIL KONUŞULMALI?’

Dünya Sağlık Örgütü, toplum sağlığı önündeki en büyük 10 tehdit arasında gösterdiği aşı karşıtlarının bazı ortak özellikler taşıdığını belirtti. “Yahudilere Tevrat’tan bir başkasının hayatını kurtarmanın önemi anlatılabilir. Hristiyanlara nesillerin korunması prensibi hatırlatılmalı. Müslümanlara ise hayatı korumanın, toplumsal zararı engellemenin değerini anlatan ayetler gösterilebilir.” ifadeleri de dikkat çekmişti.

Kaynak: AA

Bunları da sevebilirsiniz

Whatsapp İhbar Hattı
Merhaba ;
Nasıl yardımcı olabilirim?