Grönland’ın bir kasabasında artan şiddet olayları nedeniyle alkol satışı geçici olarak yasaklandı

Danimarka’ya bağlı Grönland özerk bölgesinde bulunan Tasiilaq kasabasında artan şiddet olayları nedeniyle alkollü içecek satışı iki hafta süresince yasaklandı.

BİRBİRİNDEN FARKLI ŞİDDET OLAYLARI BOY GÖSTERDİ 

Kasaba polisi, kısa süre içerisinde 15 aile içi şiddet, 2 intihar, 4 intihar tehdidi ve 6 farklı şiddet olayı raporladı. Aynı dönemde yerel sağlık yetkilileri de alkol zehirlenmesine bağlı tedavide kapasitenin dolma noktasında olduğunu belirtti.

“ŞİDDETİ DURDURMAK İÇİN GEÇİCİ YASAĞI DESTEKLİYORUZ”

Tasiilaq kasabasının bağlı olduğu Semersooq Belediye Başkanı Charlotte Ludvigsen konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu son derece talihsiz bir durum ve doğal olarak bunu durdurmak için geçici bir yasağı destekliyoruz. Birkaç gün içinde meydana gelen birçok kişisel trajediyi öğrenmek gerçekten üzücü, bu yüzden bunun doğru karar olduğundan şüphem yok” diye konuştu.

YASAK 17 EYLÜL’E KADAR SÜREBİLİR 

Alkolle ilgili olaylarda düşüş olması durumunda yasağın 17 Eylül’e kadar sürmesi bekleniyor.

Grönland ayrıca, alkole bağlı artan şiddet olaylarını azaltmak için Tasiilaq’ta bir dizi sosyal girişim başlattı. Kasaba yakın zamanda bir aile tedavi merkezi ve bir gençlik merkezi açtı, ancak belediye Başkanı Ludvigsen daha fazlasının yapılması gerektiğini kabul etti.

Ludvigsen, “Uzun vadede, yönetimden Tasiilaq’ın toplumsal sorunları ele alması için kapsamlı bir plan yapmasını istedim” dedi.

(Euronews)

Bunları da sevebilirsiniz

Whatsapp İhbar Hattı
Merhaba ;
Nasıl yardımcı olabilirim?