Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Yunanistan’a çağrı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adalar Denizi ve Yunanistan ile Komşuluk İlişkileri Sorunları Sempozyumu’na video mesaj gönderdi. Erdoğan, Yunanistan’a yönelik olarak, “Evlatlarımıza sorunlar yerine huzurlu bir gelecek bırakmalıyız” mesajını verdi.

Erdoğan’ın açıklamaları:

Ege Denizi medeniyetlerin kavşağında yer almıştır. Ege Denizi son yıllarda insani trajedilerle gündeme geliyor. Binlerce göçmen Ege Denizi’nde hayatını kaybetmiştir. Aylan bebek modern dünyanın utanç vesikası olarak hafızalara kazınmıştır. 

Mültecileri ülkelerinde güven içinde yaşatacak adımlar atılmamıştır. Türkiye, Suriye kaynaklı göçü engelleme mücadelesinde tek başına bırakılmıştır.

Komşumuz Yunanistan iyi niyet yerine maksimalist politikalarına hız vermiştir. Bu tarihi fırsat Yunanistan’ın uzlaşmaz tutumu sebebiyle heba edilmiştir. 

Türkiye olarak Ege Denizi’nin barış ve dostlukla anılmasını arzu ediyoruz. Deniz Yetki Alanları, gayri askeri statünün ihlali ve NAVTEX ilanları başta olmak üzere Yunanistan’ın tansiyonu yükselten adımları karşısında daima suhuletle davrandık.

Meseleleri diyalog ve müzakereyle çözmeye ağırlık verdik. Yunanistan’la adalete, işbirliğine dayalı, komşuluk hukukunu gözeten çözüm yolları bulacağımıza inanıyorum. Evlatlarımıza daha huzurlu bir gelecek bırakmak istiyoruz. 

Kaynak: Haber Global

Bunları da sevebilirsiniz

Whatsapp İhbar Hattı
Merhaba ;
Nasıl yardımcı olabilirim?