Taliban’ın gölgesinde üniversite! Dersliklerde kadın ve erkekleri perde ayırıyor

Afganistan’ın en büyük kentleri Kabil, Kandahar ve Herat’tan öğrenciler ve eğitmenler kadınların ya bir perde ile dersliklerde ayrıldığını ya da ayrı eğitim gördüklerini, üniversite kampüslerinin sadece belirli yerlerine gidebildiklerini ifade etti.

 Kabil Üniversitesi’nde öğrenci olan Anjila, “Perde koymak kabul edilemez. Sınıfa girdiğimde kendimi çok kötü hissettim. Kademe kademe 20 yıl öncesine dönüyoruz” dedi. 

Anjila, Taliban kontrolünden önce de kadınlar ve erkeklerin dersliklerde ayrı oturduğunu, ancak odanın bir perde ile bölünmediğini ifade etti. 

Bir özel okul birliğinin kullandığı dökümanda kadın öğrencilerin ayrı kapılardan girmeleri, kadın öğretmenlerden ders almaları, hijab gitmelere gerektiği ve dersliklerin perdeyle ayrılması gerektiği gibi kurallar yer alıyordu.

Reuters, bunun resmi Taliban politikası olup olmadığını doğrulayamadıklarını belirtti. 

Taliban 1996-2001 yılları arasında Afganistan’ı kontrol ettiğinde kadınların okula veya üniversiteye gitmesi ve çalışması yasaklanmıştı. Batı ülkeleri Taliban’ın kadınlara yönelik politikalarını yakından takip ediyor.

KADINLAR ÜNİVERSİTELERE GİDİYOR ANCAK…

Taliban, 1996’dan 2001’e kadar iktidarda olduğu zaman, Afganistan’da kadınların okula gitmesine izin vermiyordu. Yönetimi tekrardan ele geçiren Taliban bu kez kadınların üniversitelere gidebileceğini ancak sadece kadın profesörler tarafından ders alabileceklerini açıklamıştı.

Kaynak: Reuters

Bunları da sevebilirsiniz

Whatsapp İhbar Hattı
Merhaba ;
Nasıl yardımcı olabilirim?