Taliban’dan basın açıklaması: Afganistan’da savaş bitti, hükümeti en kısa zamanda ilan edeceğiz

ABD önderliğindeki batılı güçlerin 20 yıl sonra ülkeden ayrılmasıyla birlikte etkisin artıran ve bir hafta gibi bir süre içinde Afganistan yönetimini ele geçiren Taliban’dan dikkat çeken bir açıklama geldi. 

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, Penşir’i ele geçirdiklerini ve sivil can kaybı olmadığını açıkladı. Mücahid, ayrıca Taliban’ın direnişle görüşmek istediğini ancak Ulusal Direniş Cephesi’nin (NRFA) olumsuz yanıt verdiğini söyledi.

Başkent Kabil’de basın toplantısı düzenleyen Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid’in açıklamadan öne çıkan başlıklar şöyle:

Penşir halkı bizim kardeşimizdir halkımızdır. Irkçılık damarıyla hareket edenlere fırsat vermeyeceğiz. Hepimiz kardeşiz. Hiçbir şekilde kötü bir davranış ortaya çıkmayacak.

Özellikle yanlış ihbar sonucu yapılan atışlardan dolayı yaralananlar ve ölenlerden dolayı üzgünüz. Bundan sonra böyle bir eylem gerçekleştirilmeyecek, gerekli cezalandırmalar yapılmıştır.

Kabil Havaalanı’nın yeniden imarı için adımlar atıldı. Özellikle Katar ve Türkiye’nin teknik ekibi ve üçüncü bir ülkenin şirketi işlerini yürütüyor. Yakın zamanda uçuşlar başlayacak. Radar özellikle ABD’ler tarafından zarara uğratılmıştır. Yakın ülkeler bize insani yardım konusunda destek veriyor biz de uygun bir şekilde bunları dağıtıyoruz. Özellikle İslam ülkelerinden kardeşlerimizin desteklerine ihtiyacımız var. Toplumumuzdan biraz daha sabır istiyoruz.

Halkımızın açlık ve işle alakalı sıkıntı ve çekinceleri var. Biz özellikle güvenliği sağladıktan sonra ülkemizin gıda, ekonomi ve fiyatlarla ilgili her türlü çalışmayı yapacağız. Özellikle memleketimizin tüccarları var. Tüm sermayesini memleketine adayan vatandaşlarımız var. Diğer tüccarları da yatırım yapmaları için buraya davet ediyoruz. Halkımız emin olsunlar ekonomiyi toparlayacağız.

Afganistan’da işgal ve savaş bitmiş durumda elhamdülillah. Hükümetle ilgili çalışmalarımız tamamlandı, en kısa zamanda hükümeti ilan edeceğiz.

Bunları da sevebilirsiniz

Whatsapp İhbar Hattı
Merhaba ;
Nasıl yardımcı olabilirim?