Efsane oyuncu Jean-Paul Belmondo hayatını kaybetti

Fransız oyuncu Jean-Paul Belmondo vefat etti. Belmondo 88 yaşındaydı.

Açıklamayı AFP’ye Belmondo’nun avukatı yaptı.

Aktör, 1981 yapımı Profesyonel, 1960 yapımı Serseri Aşıklar ve 1965 yapımı Çılgın Pierrot filmlerinde oynamıştı. 

Belmondo, 1980’lerden bu yana Fransa’nın en çok kazanan aktörleri arasında yer alıyor. 

Jean-Paul Belmondo kimdir?

Fransız sinemasında yeni dalganın ikonik aktörü olarak bilinen Belmondo’nun ölüm haberini avukatı açıkladı. 

88 yaşında hayata gözlerini yuman Belmondo, savaş sonrası Fransız sinemasının en büyük yıldızlarından biriydi.

Jean-Luc Goddard’ın “Breathless”ıyla başladığı yeni dalga sinema kariyerinde 80 filmde oynadı. İtalyan asıllı Fransız oyuncu ağırlıklı olarak gerilim ve komedi yapımlarıyla dikkat çekti.  

Fransız yeni dalga akımı nedir?

1950 sonları ve 1960’larda, kısmen İtalyan Yeni Gerçekçilik akımından etkilenen bir grup Fransız film yapımcısı için eleştirmenler tarafından kullanılan bir terimdir. Yeni Dalga hiçbir zaman örgütlü bir hareket hâline gelmemiştir, buna karşın Yeni Dalga akımını benimseyen film yapımcıları kendilerinden emin bir biçimde klasik film formunu reddetmeleri ve tabuları yıkma cesaretleriyle bilinirler. Bu akım yönetmenlerinin birçoğu dönemin çehresini değiştiren toplumsal ve siyasi değişimlere filmlerinde yer vermiş; kurgu, görsel biçim ve sinematografik anlatımlarındaki farklılıklarla muhafazakâr paradigmadan kesin bir kopuş sergilemişlerdir. Yeni Dalga yönetmenleri film eleştirmenliğinden gelmektedir. Her film yeni bir roman gibi tüm uylaşımlardan bağımsız bir şekilde oluşturulur. Her film ayrı bir sanat manifestosu, ayrı bir sinema kuramı gibi oluşturulmuştur.

Yeni Dalga’nın gelişmesini sağlayan bir başka etmen de Fransız sinemasının uzun yıllara dayanan sanat filmi geleneğidir. Bu dönemde Fransa’da sadece sanat filmleri gösteren sinema salonu sayısı 437’dir. Özellikle bu salonlardan 186’sının Paris’te bulunması, yenilikçi ve yabancı filmler için yeterli pazarı oluşturmaktadır. Diğer bir etmen de, sinema eğitimine verilen önemdir.

Bu akımın başlıca öncüleri arasında yer alan François Truffaut, Jean-Luc Godard, Éric Rohmer, Claude Chabrol ve Jacques Rivette Fransa’nın ünlü sinema dergisi Cahiers du cinéma’ya film eleştirileri yazarak sinemaya başlamışlardır. Grubun kurucularından olan sinema kuramcısı André Bazin Yeni Dalga hareketini etkileyen başlıca kaynaklardan biri olmuştur. Nouvelle Vague’ın bilinen aktörleri ve aktrisleri Jean-Paul Belmondo, Jean-Pierre Léaud, Anna Karina, Jeanne Moreau, Claude Jade, Jean Seberg, Bernadette Lafont.

Bunları da sevebilirsiniz

Whatsapp İhbar Hattı
Merhaba ;
Nasıl yardımcı olabilirim?