Yeşim Salkım’ın babası Dursun Salkım hayatını kaybetti

Yeşim Salkım’ın babası Dursun Salkım 20 gün önce koronavirüse yakalanmıştı. Babasının 3 doz aşı olduğunu belirten sanatçı, sosyal medya hesabından babası için dua istemişti.

Salkım açıklamasında; “Babamız kovid ve aşılı. 15 gündür geçmedi dua edin olur mu” demişti. Sosyal medya hesabından babasının sağlık durumu hakkında bilgi veren oyuncu, “Ciğerlerde tutulum var maalesef ama benim babam eski toprak yenecek biliyorum” demişti.

Dursun Salkım koronavirüsten hayatını kaybettiğini ilk olarak Yeşim Salkım’ın kızı Gizem Salkım sosyal medya hesabından duyurdu: “Canım dedemi kaybettik. Sen çok seviyorum. Mekanın cennet olsun. Artık daha güzel bi yerdesin.”

Yeşim Salkım sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; “Sizin hiç babanız öldü mü? Cennette buluşalım.” notuyla acı haberi verdi.

DURSUN SALKIM KİMDİR?

Müzisyen, ses sanatçısı, oyuncu Dursun Salkım, 1941 yılında Muğla’nın Milas ilçesinde doğdu. Ses sanatçısı Sevim Tuna eşi, bu evliliğin meyvesi Yeşim Salkım da kızıdır. Orta eğitimini Milas’ta yaptıktan sonra Edirne Öğretmen Lisesi’ne geçti ve öğretmen oldu.

Sesi kendi tanımıyla ’Allah vergisi’ idi.. Milas’ta bir kahvehanenin karşısındaki incir ağacına çıkıp bildiği şarkıları söyler, bedava çay ile ödüllendirilirdi. Ağaç dallarına teller bağlayarak, cip farının üzerine deri kaplayarak kendi enstrümanlarını yaptı. Ailenin en küçük ve tek erkek çocuğu olduğu için müzikle ilgilenmesine tepki gösterilmedi.

Sahneye ilk kez öğretmen lisesindeki öğrenciliği sırasında amatör olarak çıktı. Şubat tatilinde İstanbul’a geldi ve Ali Erköse ile birlikte Kazablanka Gazinosu’nun kadınlar matinesine katıldı. Gördüğü ilgi üzerine müziğe yönelme kararı aldı. Bir yıl sonra sözleri ve bestesi kendisine ait olan ilk plağı “Gazeteci Çocuk”u çıkardı.

Profesyonel olarak ilk kez İzmir Fuarı’nda şarkı söyledi. Öğretmenliği bıraktı ve on yıl Ankara’da çeşitli gazinolarda sahneye çıktı.

Sevim Tuna bir Beyrut gezisi dönüşünde Abdülhalim Hafız’ın long-playini kendisine armağan ettikten sonra bu kez oradaki nakaratlardan müzik yapmaya başladı. “Yemin ettim bir kere gelmeyeceğim.. Uzun zamandan beri yollarımız ayrıldı.” şarkısı bunlardan biriydi ve sanatçı Altın plakla ödüllendirildi.

Yetmişli yılların sonlarına kadar sahne çalışmalarını sürdüren Dursun Salkım’ın Sevim Hanım ile evliliğinden doğan kızı Yeşim Salkım da gerek müzik gerekse sinemada büyük başarılara imza atan çok sevilen ve sayılan bir sanatçı oldu.

Kaynak: DHA

Bunları da sevebilirsiniz

Whatsapp İhbar Hattı
Merhaba ;
Nasıl yardımcı olabilirim?