Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda Türkiye ekonomisi ele alındı

23 Ağustos ve 29 Ağustos 2021 tarihlerinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında gerçekleştirilen Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantılarında, küresel ekonomi ve Türkiye ekonomisi  gelişmeleri kapsamlı bir şekilde ele alındı.

Yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Küresel aktivitede son dönemde yaşanan gelişmelerin yanı sıra yüksek emtia fiyatları ve küresel enflasyonun etkileri değerlendirilmiş, önümüzdeki dönemde gelişmiş ülke para politikası duruşlarının küresel finansal piyasalar üzerindeki olası yansımaları da gözden geçirilmiştir.

Türkiye ekonomisi yılın ilk yarısında güçlü büyüme eğilimini korurken, büyümenin daha dengeli görünümü açısından hem net dış talebin hem de  iç talebin pozitif katkı sağlaması olumlu olarak değerlendirilmiştir.

Toplantıda, fiyat gelişmeleri ve enflasyonun belirleyicileri kapsamlı olarak değerlendirilirken, enflasyonla mücadeleye yönelik arz yönlü politikalar detaylı olarak ele alınmış ve yatırım, üretim, istihdam ve dış ticaret gelişmeleri gözden geçirilmiştir.

Ayrıca, Kısa Vadeli Dış Borç, Uluslararası Yatırım Pozisyonu, Finansal Kesim Dışındaki Firmaların Döviz Varlık ve Yükümlülükleri ile Haftalık Menkul Kıymet İstatistiklerinde yapılan revizyonlara ilişkin  bilgilendirme yapılmıştır.

EKK toplantısında yapılan diğer değerlendirmelerden bazıları ise  

• Makro ihtiyati önlemlerin gözden geçirilmesi,

• Hal ve Kooperatifçiliğe ilişkin düzenlemelerin gözden geçirilmesi,

• Tarımsal üretime yönelik Erken Uyarı Sistemi altyapı çalışmalarının Eylül ayı sonuna kadar tamamlanması,

• Tarım ve hayvancılıkta yatırım ve kapasitenin artırılmasına yönelik iyileştirme alanlarının belirlenmesi,

• Tarımsal destekler konusunun EKK gündemine alınmasıdır.

2. Ekonomi Reform Programı kapsamında devam etmekte olan çalışmalar değerlendirilmiştir.

Birden çok bakanlığı ilgilendiren eylemlerin ilerleme süreçlerine  ilişkin iyileştirici unsurlar üzerinde mutabık kalınmış, eylemlerin hayata geçirilmesinde kurumlar arası eşgüdümün güçlendirilmesine yönelik karar alınmıştır. Reformlara ilişkin çalışmalar tüm paydaşların katkısı ile koordineli bir şekilde takvime uygun olarak sürdürülmektedir.

3. 022-2024 dönemi Orta Vadeli Programa ilişkin makro projeksiyonlar değerlendirilerek Sayın Cumhurbaşkanımıza arz edilmek üzere son hali  verilmiştir.

Orta Vadeli Programa yönelik yol haritası ve makro tahminler Kurul üyeleri tarafından ele alınmıştır. Orta Vadeli Programın öngörülen takvime uygun şekilde tamamlanarak uygulamaya alınmasına yönelik planlama yapılmıştır.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar Hattı
Merhaba ;
Nasıl yardımcı olabilirim?