Dünya bunu konuşuyor! Benjamin Button gerçek oldu

Güney Afrika’da, yaşlı bir bedende doğan ve yıllar geçtikçe giderek gençleşerek bebek haline gelen Benjamin Button adlı karaktere benzeyen bir bebek dünyaya geldi. Bebeğin durumu, “progeria” hastalığı ile doğmasıyla açıklandı. 

Yaşlı olarak doğan ve giderek gençleşerek bebek halini alan Benjamin Button isimli bir karakterin hayatını anlatan, başrollerini Brad Pitt ve Cate Blanchett’in paylaştığı filmi adeta gerçeğe çeviren bebeğin görüntüleri, sosyal medyada viral oldu.

Güney Afrikalı 20 yaşındaki genç kadın, yüzü ve bedeni kırışıklıklarla kaplı bir kız bebek dünyaya getirdi. Cildinin ve yüzünün yaşlı bir insanı andırdığı bebek, nadir görülen Hutchinson-Gilford sendromu, namıdiğer “progeria” hastalığından muzdaripti. Çocukların hayatlarının ilk 2 yılından başlayarak hızla yaşlanmasına neden olan hastalığın sebebi genetik bozukluk olarak gösteriliyor. 

Ülkenin Libode bölgesinde aşırı doğum sancısı çeken, ancak çağırdıkları ambulansın gelmemesi sonucu evde doğum yapmak zorunda kalan 20 yaşındaki anne, bebeğiyle birlikte hastaneye kaldırıldı. Ancak bebeğin fotoğrafının sosyal medyada paylaşılması üzerine, aile alay edenler karşısında perişan oldu. 

Yerel basına konuşan bebeğin büyükannesi, “Bize bebeğin engelli olduğu söylendi. Doğum sırasında bir tuhaflık olduğunu fark ettim. Hiç ağlamıyordu ve nefes alışında bir gariplik vardı. Görünümü nedeniyle şoke oldum. Ancak daha sonra buna alıştım. İnsanların ona sıra dışı görüntüsü nedeniyle isim takması bizi çok üzüyor. Eğer elimden gelseydi, bebeğimizle acımasızca dalga geçen insanları hapse atardım” ifadelerini kullandı.

PROGERİA NEDİR?

Erken yaşlanma hastalığı olarak bilinen progeria, kişide hızla ve erkenden yaşlanmaya neden olan nadir ve ölümcül bir genetik bozukluktur. Lamin A (LMNA) (progerin) isimli bir genin mutasyonundan kaynaklanan bu hastalık, atardamarlarda erken yaşlardan itibaren sertleşmeye neden olur.

Bu hastalığa sahip olarak doğan bebekler, gelişim bozukluğu nedeniyle ortalama olarak 14 yıl yaşar.

Progeria Araştırma Vakfı 2020 itibarıyla dünya çapında bu hastalıktan muzdarip 131 çocuk ve genç yetişkin olduğunu belirledi. 

Bunları da sevebilirsiniz

Whatsapp İhbar Hattı
Merhaba ;
Nasıl yardımcı olabilirim?