Putin ABD’yi hedef aldı: Trajedi ve kayıp!

Putin, yeni eğitim-öğretim yılının başlaması nedeniyle ülkenin doğusundaki Vladivostok şehrinde öğrencilerle yaptığı sohbette Afganistan meselesine değindi.

ABD askeri birliklerinin 20 yıl Afganistan topraklarında bulunduğunu hatırlatan Putin, ABD’nin bu sürede Afganistan’da yaşayan insanları ‘medenileştirmeye’ çalıştığını ifade etti.

Putin, “ABD, Afganistan’da aslında en geniş anlamda kendi kurallarını ve hayat tarzını, siyasi kurumlarını benimsetmek istedi. Bunu yapanlar için, ABD için ve Afganistan’da yaşayanlar için, sonuç trajedi ve kayıptan başka bir şey değil. Sonuç sıfır.” değerlendirmesinde bulundu.

Afganistan’da yaşayanların tarihi, kültürü, hayat felsefesinin dikkate alınmadığı ve geleneklerine saygı gösterilmediği için bu trajedinin yaşandığını söyleyen Putin, “Dışardan bir şey dayatmanın imkansız olduğunu anlamak lazım. Durum olgunlaşmalıdır. Eğer durumun daha hızlı, daha iyi olgunlaşmasını istiyorsan insanlara yardım etmek gerekir. Evet, bu yapılabilir ve yapılmalı. Fakat bu, medeni bir şekilde, dikkatli, olumlu eğilimleri sürdürerek, acele etmeden ve sabırla yapılmalıdır. Bu faktörler olmadan olumlu bir şey elde etmek neredeyse imkansız.” diye konuştu.

LAVROV: MACERACI EYLEMLERDEN DERS ÇIKARMALARI ÇAĞRISINDA BULUNUYORDUK

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Afganistan meselesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Lavrov, ABD ve NATO askeri birliklerinin Afganistan’dan çekildiğine dikkati çekerek, “NATO askeri birliklerinin Afganistan’dan çekilmesinden sonra müttefiklerimiz olan Orta Asya ülkelerinin güvenliğini sağlamak bizim için önemli. Rusya’nın güney sınırlarının güvenliği doğrudan buna bağlıdır.” ifadesini kullandı.

Afganistan’da gerçek ulusal yönetimin kurulması için gerekli koşulların oluşturulması konusunda çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Lavrov, ABD Başkanı Joe Biden ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un “başka ülkelerin iç işlerine müdahale etmeme” yönündeki açıklamalarını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Dışişleri Bakanı Lavrov, “Batılı meslektaşlarımıza son yıllarda giriştikleri maceracı eylemlerden ders çıkarmaları yönünde uzun zamandır çağrıda bulunuyorduk. Bu açıklamaların zor şekilde varılan sonucu yansıttığını ve gezegenimizin daha sakin olacağını umuyorum.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Bunları da sevebilirsiniz

Whatsapp İhbar Hattı
Merhaba ;
Nasıl yardımcı olabilirim?