Merkel erkek liderleri sollayarak dünyanın ‘en güçlü kadını’ oldu

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in 16 yıldır sürdürdüğü görevine 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlerin ardından veda etmeye hazırlanıyor. Geçtiğimiz ay video konferans yoluyla katıldığı bir toplantıda uyuyakalan Şansölye sosyal medyanın diline düşmüş, paylaşılan görüntülerin ardından “Görevi doğru zamanda bırakıyor” yorumları yapılmıştı.

ABD, Birleşik Krallık, Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya’da yapılan ve her ülkeden bin kişinin katıldığı YouGov anketinde, bu ülkelerdeki kişilerin dünya liderleri arasında en çok Almanya Başbakanı Angela Merkel’i onayladığını gösterdi.

Katılımcılara Merkel’in yanı sıra ABD Başkanı Joe Biden, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Manuel Macron ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping hakkındaki görüşleri soruldu.

Merkel İspanya’da 61, Fransa’da 49 ve kendi ülkesinde 30 puanla pozitif görüş aldı. İtalyanlar Merkel’e 23, ABD’liler 17 ve Britanyalılar ise 15 puan verdi.

Guardian’ın haberinde, “Dünyanın en güçlü kadını ve Avrupa Birliği’nin fiili lideri olarak görülen Merkel (ölçülü, ihtiyatlı, metodik, pragmatik ve sıklıkla tarafsız) Almanya ekonomisini idare ediş şekliyle en çok takdir edilen kişiydi.” ifadelerine yer verildi. 

Afganistan’daki gelişmelerden önce 9 Temmuz-10 Ağustos tarihleri arasında yapılan ankette Biden ve Trudeau da bütün ülkelerdeki katılımcılardan pozitif puanlar aldı. Biden Almanya’daki ankette 40, İspanya’dakinde 27, Birleşik Krallık’takinde 27, Fransa’dakinde 26 ve İtalya’dakinde 24 puanı kaptı.

Katılımcılardan ayrıca en kötü notu alan liderler Putin ve Cinping oldu.

MERKEL GÖREVİNE NE ZAMAN VEDA EDECEK?

Angela Merkel, 1954’te Almanya’nın doğusunda dünyaya geldi. Merkel, 2000-2018 yılları arasında Hristiyan Demokrat Partisi’ne (CDU) liderlik yaptı. Almanya’nın 1871’de geçirdiği değişimin ardından ülkeyi yöneten ilk kadın Şansölye olan Merkel, 2005 yılından bu yana Başbakanlık koltuğunda oturuyor. Angela Merkel 26 Eylül 2021 tarihinde görevinden ayrılacak. 

Kaynak: Haber Global

Bunları da sevebilirsiniz

Whatsapp İhbar Hattı
Merhaba ;
Nasıl yardımcı olabilirim?