Dünya bu görüntüleri konuşuyor! Taliban, Blackhawk’u (Kara Şahin) ele geçirdi

ABD medyasının derlediği bilgilere göre, Taliban’ın eline geçen teçhizat arasında Black Hawk helikopterleri ve A-29 Super Tucano saldırı uçağı bulunuyor. Sosyal medyada, Taliban savaşçılarını, M4 karabinaları ve M16 tüfekleriyle Amerikan yapımı Humvee ve zırhlı araçlarla gösteren fotoğraflar yayınlanıyor.

Uzmanlar, gelişmiş hava araçlarının eğitim olmadan kullanılmasının mümkün olmadığını belirtirken, Taliban’ın Amerikan teçhizatını ele geçirmesinin önemli bir propaganda aracı olduğuna dikkati çekiyor.

ABD 2001’den bu yana Afgan Ordusu için eğitim ve teçhizat için 83 milyar dolar harcandığı söylerken, Afganistan hükümetinin Taliban’ın eline geçmesinin ardından milyarlarca dolar değerindeki techizat Taliban örgütünün eline geçti.

Bunlardan bazılarını 2 milyon dolar değerindeki Humvees’ler ve 147 milyon dolarlık Black Hawk helikopterleri oluşturuyor. Taliban’ın şimdi ABD’nin Afgan ordusuna bağışladığı 200 bin ateşli silaha, 20 bin Humvee’ye ve yüzlerce uçağa erişmesinden korkuluyor.

Öyle ki, Taliban’ın ele geçtiği gözlenen bir UH-60 Black Hawk’ın pistte kullanılmaya çalışıldığı görülüyor. Sosyal medyada paylaşılan bir dakikalık videoda yakalanan helikopterin Taliban tarafından test edildiği gözlenirken, uzmanlar, Taliban’ın uçağı düzgün bir şekilde uçurma şansının olmadığını söylüyor.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan da geçen hafta “Techizatların oldukça büyük bir kısmı Taliban’ın eline geçti” açıklamasında bulunmuştu.

SALDIRI UÇAKLARI DA TALİBAN’IN ELİNDE

Öte yandan ABD tarafından Afgan Ordusuna verilen teçhizatın şu anda Taliban’ın elinde olması muhtemel ayrıca 50.000 taktik araç, 1.000 mayına dayanıklı araç ve 150 zırhlı personel taşıyıcıyı da bulunuyor.

Uçaklar arasında dört C-130 nakliye uçağı, 23 A-29 Super Tucano turboprop saldırı uçağı, 45 UH-60 Black Hawk helikopteri ve 50 MD530 helikopteri de dahil olmak üzere 160’tan fazla uçak ve helikopter yer alıyor.

Bu ayın başlarında gösterilen bir dizi videoda Taliban’ın Rus helikopterlerini Kandahar şehri çevresinde uçurduğunu gösterilmişti.

KÜÇÜK SİLAHLAR DAHA BÜYÜK ENDİŞE DOĞURUYOR

Öte yandan Taliban’ın eline geçen küçük silahlar daha büyük endişe doğuruyor. ABD, geçen 20 yıl içinde Afgan güvenlik güçlerinin eğitim ve teçhizatına 83 milyar dolar harcadı. ABD Sayıştayının 2017 yılı raporuna göre, 2003-2016 yıllarında Afgan güçlerine yaklaşık 76 bin araç, 600 bin silah, 163 bin komünikasyon teçhizatı, 208 hava aracı verildi.

Afgan güçlerinin Kabil’den kaçmak için kullandığı en az 46 hava aracının Özbekistan’da olduğu bildirildi.

Cumhuriyetçi Marco Rubio liderliğinde 25 senatör, geçen 12 ay içinde Afgan güçlerine verilen teçhizatın ne kadarının Taliban’ın eline geçtiğinin tam dökümünü talep ederek, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin bu teçhizatı geri alma ya da imha etme planlarını sorguladı.

Kaynak: Haber Global

Bunları da sevebilirsiniz

Whatsapp İhbar Hattı
Merhaba ;
Nasıl yardımcı olabilirim?