Memur ve memur emeklisinin zam oranı açıklandı

Milyonlarca memur ve memur emeklisinin önümüzdeki iki yıllık zam oranları belli oldu. 2022-2023 yıllarını kapsayan 6. dönem toplu sözleşme görüşmelerinin sonucunu Çalışma Bakanı Vedat Bilgin açıkladı. Bakan Bilgin, “çalışanlarımızı enflasyonun altında ezdirmeyeceğiz” ifadesini kullandı ve zam oranlarını açıkladı. 

Buna göre memur ve memur emeklisine 2022 yılı için ilk altı ay için yüzde 5, ikinci altı ay için ise yüzde 7 + enflasyon farkı zam geldi.

2023 yılı için ilk altı ay yüzde 8, ikinci altı ay yüzde 6 + enflasyon farkı oranında zam geldi.

3600 EK GÖSTERGE SONRAYA KALDI

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, 3600 ek gösterge sorunun bu sözleşme döneminde çözüleceğini açıkladı. Bakan Bilgin “Bu sözleşme kapsamında 3600 meselesi, Memur-Sen’in de katıldığı bir çalışma grubu ile tamamlanacaktır. Sözleşme süreci içinde tamamlanacaktır. O kanun gerektiriyor. Biz çalışmamızı yapınca TBMM inisiyatifinde olması gerekiyor. Biz çalışmayı yapacağız ve TBMM’ye taşıyacağız.” açıklamasını yaptı.

MEMUR-SEN’DEN ZAMLARLA İLGİLİ İLK AÇIKLAMA

Memur-Sen başkanı Ali Yalçın, açıklanan zamlar sonrası yaptığı basın açıklamasında “Toplu sözleşmemiz hayırlı uğurlu olsun. Türkiye’deki en büyük toplumsal sözleşme aracı olan toplu sözleşmeye ilişkin 26 Temmuz’da başlayan teklif sürecinde 22 Ağustos’a kadar geldiğimiz zaman dilimi yaşadık. Biz, memur toplu sözleşmelerine ilişkin yasal sıkıntıları ifade etmiştik. Yasada değişiklik kanaatini diri tutuyoruz. Zaman yetmiyor. İki aylık bir süreç gerekiyor. Geniş bir alanı kapsıyor. Bakan rakamı paylaştı. Hayırlı uğurlu olsun.

MEMUR-SEN: REFAH PAYI BEKLENTİMİZ ORANA YANSITILDI

3600 konusunda da çerçeve 2022’de çalışılacak, tamamlanacak ve sunulacak. Bu konuda cümle kuruldu. Bunda da çalışanları memnun edecek şekilde bir süreç yönetimi konusunda Memur-Sen olarak tüm gayretleri ortaya koyacağız. Şu an için en düşük maaşa yüzde 28’lik bir düzeltme yapılacak.” ifadelerini kullandı.

İLK TEKLİFTE 2022’NİN İLK ALTI AYI İÇİN YÜZDE 5+YÜZDE 6 TEKLİF EDİLMİŞTİ

Yaklaşık 4 milyon memur ve 2.2 milyon memur emeklisinin maaş ve aylıklarına 2022 ve 2023 yıllarında yapılacak zammın belirleneceği toplu sözleşme görüşmeleri 2 Ağustos’ta başlamıştı. Hükümet 12 Ağustos’ta ilk teklifini açıklamıştı. Teklifte 2022’nin ilk altı ayı için yüzde 5, ikinci altı için yüzde 6, 2023’ün ilk altı için yüzde 6, ikinci altı için yine yüzde 6 zam ve enflasyon farkı yer alıyordu.

MEMURLAR SEYYANEN 600 TL VE İKRAMİYE TALEBİNDE BULUNMUŞTU

Bu yıl, Memur-Sen ve Türkiye Kamu-Sen ortak bir teklif metniyle toplu sözleşme masasına oturdu. İki konfederasyonun ortak teklifinde taban aylığa 600 lira seyyanen zam, 2022’de yüzde 21, 2023’te yüzde 17, her yıl yüzde 3 olmak üzere iki yılda toplam yüzde 6 refah payı artışı bulunuyor. Vergi diliminde düzenleme, toplu sözleşme ikramiyesinin artırılması, görevde yükselme ve unvan değişikliği, bayram ikramiyesi, özel hizmet tazminatı, toplu sözleşme ikramiyesinin artırılması da talepler arasında bulunuyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar Hattı
Merhaba ;
Nasıl yardımcı olabilirim?