Bakan Bilgin’den 3600 ek gösterge açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, memur zam oranlarını açıkladığı basın toplantısında 3600 ek göstergeyle ilgili olarak çok önemli açıklamalarda bulundu.

Bilgin, 3600 ek gösterge düzenlemesi için, “Bu sözleşme kapsamında 3600 meselesi, Memur-Sen’in de katıldığı bir çalışma grubu ile tamamlanacaktır. Sözleşme süreci içinde tamamlanacaktır. O kanun gerektiriyor. Biz çalışmamızı yapınca TBMM inisiyatifinde olması gerekiyor. Biz çalışmayı yapacağız ve TBMM’ye taşıyacağız” dedi. 

MEMUR-SEN BAŞKANI YALÇIN: 2022’DE ÇALIŞILACAK, TAMAMLANACAK VE SUNULACAK

3600 ile ilgili Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’dan da açıklama geldi. Toplantının ardından konuşan Yalçın, “3600 konusunda da çerçeve 2022’de çalışılacak, tamamlanacak ve sunulacak. Bu konuda cümle kuruldu. Bunda da çalışanları memnun edecek şekilde bir süreç yönetimi konusunda Memur-Sen olarak tüm gayretleri ortaya koyacağız” ifadelerini kullandı. 

EK GÖSTERGE NEDİR?

Ek gösterge, devlet memurlarının maaşlarını, emekli ikramiye ve maaşların hesaplanmasında uygulanan bir hesaplama metodudur. Hesaplama metodu olan ek gösterge rakamları, unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık gösteriyor. Ek gösterge maaşı, ek gösterge puanının aylık katsayısı olarak belirlenir. Ek göstergesi 3600 olan bir memur, göstergesi 2 bin 500 olan bir memurdan emeklilikte daha fazla maaş ve ikramiye alabiliyor.

Memuriyette 30 hizmet yılını dolduran ve 1. derecenin 4. kademesine ulaşmış olan yükseköğretim mezunu personel arasında ek göstergeden yararlanmayan ya da ek göstergesi 3600’dan düşük olanların ek gösterge rakamlarının 3600 olarak belirlenmesi durumunda aylık ücretlerinde ve emekliliğe ilişkin haklarında değişiklik yaratıyor.

Ek gösterge memurların, aylık ücretlerinin, emekli aylıklarının ve emekli ikramiyelerinde belirleyici unsurlardan biridir. Memurların maaş hesabında kullanılan ölçütlerden birisi olan ek göstergedeki artış mevcut maaşları artırmakla birlikte asıl etkiyi emeklilik ikramiyesine ve emekli maaşına yapıyor.

Kaynak: Haber Global

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar Hattı
Merhaba ;
Nasıl yardımcı olabilirim?