Bakan Elvan’dan önemli açıklamalar

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Kocaeli’nde iş dünyası ile buluştu. Elvan, “Bakanlık olarak üretim, istihdama can verenlerin, ekonomide çarkları döndürenlerin yanında olmaya büyük gayret gösteriyoruz.” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Kocaeli’nde iş dünyası ile buluştu. Elvan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

– Yangın ve sel felaketleri esnasında olduğu gibi sonrasında da hayatın normale dönmesi, yaraların sarılması için tüm kaynaklarımızla vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. El birliğiyle bu zamanların üstesinden geleceğiz. Bakanlık olarak üretim, istihdama can verenlerin, ekonomide çarkları döndürenlerin yanında olmaya büyük gayret gösteriyoruz.

– Saha ziyaretlerimize büyük önem veriyoruz. Kocaeli; güçlü üretim altyapısı, lojistik avantajları ve nitelikli insan kaynaklarıyla ülkemizin dikkat çekici rol modellerinden birisi. Burada üretim çeşitliliği, inovasyon ve yüksek katma değer var. Gözü pek ve cesaretli girişimciler var. Kocaeli son 15 senede Türkiye ortalamasının üzerinde bir büyüme performansına imza attı. İtici güç ise ihracat hacmi oldu. Kocaeli’nin başarısı pek çok ile ilham verecek nitelikte.

– Makro finansal istikrar açısından dikkatle takip edilmesi ve  temkinli olunması gereken bir dönem yaşıyoruz. Küresel enflasyonun beklenenden daha kalıcı olma riskini gözardı edemeyiz.

– 2021 ikinci çeyreğinde üretim, ihracat ve hizmetler sektöründeki güçlü toparlanma ve baz etkisinin de katkısıyla yüzde 20’nin üzerinde bir büyüme bekliyoruz. Bu yılın büyüme performansı açısından dikkat çekici özelliği yüksek büüyme oranını düşük bir cari açıkla gerçekleştirecek olmamız. 2021’de milli gelirin yüzde 3’ü civarında bir cari açık vermeyi bekliyoruz. Öncü göstergeler ekonomide büyüme ve yatırım eğiliminin 3. çeyrekte de sürdüğüne işaret ediyor. 2021 yılı için yüzde 8’in üzerinde büyüme bekliyoruz. 

– Dünya ihracatından aldığımız pay artıyor. Verimli ve nitelikli bir yatırım ortamı için düşük enflasyon, kur istikrarı, risk algısının azaltılması bekleyişlerin iyi yönetilmesi kritik önemdedir. 

– En temel önceliğimiz enflasyon eğiliminin bir an önce terse çevirlmesidir. Maliye politikaları ile enflasyonla mücadeleye destek veriyoruz. Yılın son çeyreğinde enflasyon eğiliminin belirgin bir düşüş sürecine girmesini öngörüyoruz. Bütçe Gelişmeleri yıl sonu hedeflerimizle uyumlu gidiyor. Temmuz ayında bütçe açığında nispi yükseliş oldu, ancak bu dönemsel bir artış. 

– Yurt içinden döviz cinsi borçlanmayı kademeli düşürmeye başladık. Yurt içinde borçlanmanın vadesini 34 aydan 52 aya yükselttik. Bu önlemlerle faiz yükünü azaltarak bütçede alan oluşturmak, bu alanı da ihtiyaç duyulan yerlerde kullanmak istiyoruz.

– KGF destekli 3 yeni mekanizma başlatıyoruz. Mali disiplinden asla taviz vermeyeceğiz. Mevcut kaynaklarımızı seçici ve odaklı bir yaklaşımla ekonomik potansiyelimizi daha da geliştirmek için kullanacağız.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar Hattı
Merhaba ;
Nasıl yardımcı olabilirim?