Aşkı için unvanından ve paradan vazgeçen Prenses Mako muradına erdi

Kyodo ajansının hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, Mako evlendikten sonra yaşadığı İmparatorluk Konutu’ndan ayrılacak. Ekimde evlenecek çift, yeni hayatlarını ABD’de sürdürecek.

Japon imparatorluk ailesi üyelerinin pasaportları bulunmuyor. Bu nedenle Mako sivil bir vatandaş statüsüyle, Komuro ile birlikte önce aile sicil kaydı başvurusu yapacak. Daha sonra Prenses Mako pasaport başvurusunda bulunacak.

Japonya’da geçerli kanunlar gereği, halk tabakasından biriyle evlenen imparatorluk ailesi üyesi kadın, kraliyet statüsünü kaybediyor.

Mako ile Komuro 2012’de Tokyo’daki International Christian Üniversitesinde tanışmış, Eylül 2017’de resmen nişanlanmak istediklerini duyurmuşlardı. Çiftin düğününün ilk olarak Kasım 2018’de düzenlenmesi planlanmıştı.

ERKEK ARKADAŞI KOMURO’NUN ANNESİ İLE MADDİ KONULARDA ANLAŞMAZLIK

Şubat 2018’de kamuoyuna, Komuro’nun annesi ile annesinin eski nişanlısı arasındaki para konularını kapsayan anlaşmazlık yansımıştı. Ocak 2019’da Komuro yaptığı açıklamada ailesinin, annesinin eski nişanlısından finansal yardım aldığını kabul etmişti. Komuro’nun hakkında çıkan olumsuz haberlere rağmen Kasım 2020’de Prenses Mako, evlilik kararında erkek arkadaşı ile beraber yürümek istediğini duyurmuştu. Daha sonra çiftin düğününün 2020’ye ertelendiği açıklanmıştı. Komuro’nun hakkında çıkan olumsuz haberlere rağmen Kasım 2020’de Prenses Mako, evlilik kararında erkek arkadaşı ile beraber yürümek istediğini duyurmuştu.

JAPONYA İMPARATORUNDAN İKNA VURGUSU

Japonya İmparatoru Naruhito, şubat ayında düzenlediği basın toplantısında çiftin evliliğine ilişkin, “Birçok kişinin ikna ve memnun olduğu bir ortamı ümit ettiğini” belirtmişti.

Naruhito’nun erkek kardeşi ve Prenses Mako’nun babası Veliaht Prens Fumihito, Kasım 2020’deki açıklamasında, çiftin evlilik niyetlerini onayladığını açıklamıştı.

PRENSES MAKO PARAYI DA REDDETTİ

Aşkı için kraliyet unvanlarından vazgeçerek 2017’de Kei Komuro ile nişanlanan Japon Prenses Mako, hakkı olan 1.2 milyon dolarlık ödeneği de reddetti. 

Soylu olmayan bir aileye mensup okul arkadaşıyla evlenme kararı almasından sonra tüm kraliyet unvanlarından vazgeçen, Japon İmparatoru Naruhito’nun yeğeni Prenses Mako şimdi de halktan biriyle evlenen kraliyet mensubu kadınlara verilen 1.2 milyon dolarlık ödeneği reddetti. Çiftin resmi seremoniler ve geleneksel Şinto törenini de gerçekleştirmeden evlenerek ardından ABD’ye yerleşmeye karar verdikleri açıklandı. Prenses Mako’nun babası Veliaht Prens Akishino kızının kararını desteklediğini ancak halkın bu konuda anlayışını kazanması gerektiğini söylemişti.

Kaynak: Haber Global

Bunları da sevebilirsiniz

Whatsapp İhbar Hattı
Merhaba ;
Nasıl yardımcı olabilirim?