Kabil’de tezat hamleler: ABD çıkmak, Rusya ve Çin kalmak istiyor

Taliban’ın Afganistan’da kontrolü ele geçirmesinin ardından ABD diplomatik personelini ülkenin başkenti olan Kabil’den çıkarmaya çalışırken, Çin ve Rusya büyükelçiliklerini muhafaza ediyor.

ABD ve müttefikleri, radikal İslamcı örgüt Taliban’ın Afganistan’da kontrolü ele geçirmesinin ardından ülkedeki diplomatik personelini hızla tasfiye etmeye çalışırken, Çin ve Rusya Kabil büyükelçiliklerini muhafaza etmeyi planlıyor.

South China Morning Post’ta yer alan habere göre, Çin’in Kabil Büyükelçiliği, yayımladığı açıklamada, “Afganistan’daki taraflara Çin vatandaşlarının, kurumlarının ve çıkarlarının güvenliğinin sağlanması talebini ilettikleri” belirtildi.

AA’nın aktardığına göre açıklamada, “Büyükelçilik, Çin vatandaşlarına asayiş durumunu yakından izlemeleri, güvenlik önlemlerini artırmaları ve elçilik dışına çıkmamalarını hatırlatma yönünde adımlar atacaktır” ifadesine yer verildi.

Öte yandan Rusya Büyükelçiliği de herhangi bir tahliye planı olmadığını bildirdi.

NE OLMUŞTU?

Taliban, hükümet güçlerinin başkent Kabil’den ayrılması nedeniyle dün itibarıyla merkezi yönetim ve kamu binalarının kontrolünü ele geçirmeye başlamıştı.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, akşam saatlerinde ülkeyi terk etmişti.

Taliban sözcüsü, “Kabil’deki tüm büyükelçilik, diplomatik merkez, kurum ve diğer yerlerdeki yabancı vatandaşlarının güvende olacakları” mesajını vermişti.

Gelişmeler üzerine ABD, Kabil Büyükelçiliğindeki tüm personelin güvenli şekilde Hamid Karzai Havalimanı’na transfer edildiğini açıklamıştı.

Washington, Kabil’deki Amerikalıların güvenli şekilde tahliyesi için Hamid Karzai Havalimanı’nın hava trafik kontrolünü ele almıştı.

Bunları da sevebilirsiniz

Whatsapp İhbar Hattı
Merhaba ;
Nasıl yardımcı olabilirim?