Taliban yetkilisi: Türkiye’yi müttefik olarak görüyoruz, Erdoğan’dan saygı bekliyoruz

Taliban’ın önemli isimlerinden Molla Muhammed Yakup, “Türkiye, yakın ilişkiler kurmak istediğimiz bir ülke” dedi: “Erdoğan’dan bize karşı saygılı olmasını arzuluyoruz. Türkiye, birçok Afgan’ı barındıran ve yakın ilişkiler kurmak istediğimiz bir ülke. Türkiye’yi bir düşman olarak değil müttefik olarak görüyoruz.”

Taliban yetkilisi: Türkiye'yi müttefik olarak görüyoruz, Erdoğan'dan saygı bekliyoruz

Afganistan’da Taliban’ın kuşatma altına aldığı başkent Kabil’in yönetimini ele geçirmesi beklenirken, Taliban’ın önemli isimlerinden ve eski lider Muhammed Ömer’in oğlu Molla Muhammed Yakup “Türkiye’yi bir düşman olarak değil müttefik olarak görüyoruz” dedi.

Independent Türkçe’den Emir Ekşioğlu’na açıklamalarda bulunan Yakup, “Kabil çok kısa süre içerisinde kontrolümüze geçecek. Afganistan İslam Emirliği’nin zaferini tüm dünya kabul etmeli. Bizi tanıyan ülkelerle yakın ilişkiler kurmaya hazırız” dedi.

Afganistan’da son zamanlarda ilerleyişini sürdüren Taliban, bu sabah peş peşe tüm vilayet merkezlerini ele geçirdi. Taliban yetkilileri, “istedikleri an Kabil’i alabileceklerini” belirtti. Öte yandan Afganistan İçişleri Bakanlığı da Taliban’ın başkente girmesinin ardından, yönetimin devri için müzakerelere başlanacağını duyurdu.

‘TÜM YABANCI GÜÇLERİ İŞGALCİ OLARAK GÖRECEĞİZ’

Taliban’ın en önemli isimlerinden, aynı zamanda eski lider Muhammed Ömer’in oğlu olan Molla Muhammed Yakup da Kabil’e girmeye başlaklarını kaydetti. Molla Muhammed Yakup, “Kabil çok kısa süre içerisinde kontrolümüze geçecek. Afganistan İslam Emirliği’nin zaferini tüm dünya kabul etmeli. Bizi tanıyan ülkelerle yakın ilişkiler kurmaya hazırız” dedi.

“Afganistan topraklarında hiçbir ülkenin bulunmasına izin vermeyeceğiz” diyen Yakup, “Kısa süre içerisinde hangi ülke olursa olsun Afganistan İslam Emirliği topraklarında yabancı güçleri işgalci olarak görüp gerekeni yapacağız” şeklinde konuştu.

‘ERDOĞAN’DAN BİZE KARŞI SAYGILI OLMASINI ARZULUYORUZ’

Yakup, “Türkiye, yakın ilişkiler kurmak istediğimiz bir ülke” deyip ekledi: “Erdoğan’dan bize karşı saygılı olmasını arzuluyoruz. Türkiye, birçok Afgan’ı barındıran ve yakın ilişkiler kurmak istediğimiz bir ülke. Türkiye’yi bir düşman olarak değil müttefik olarak görüyoruz.”

Bunları da sevebilirsiniz

Whatsapp İhbar Hattı
Merhaba ;
Nasıl yardımcı olabilirim?