Instagram’a yeni özellik! Nefret söylemleri sınırlandırılacak

Popüler sosyal medya platformu Instagram, uygulamanın kötüye kullanılmasına yönelik önlemler almaya devam ediyor.

NEFRET SÖYLEMLERİNE SINIRLAMA GETİRİLİYOR 

Instagram’a nefret söylemlerine sınırlandırma getirilmesine imkan tanıyan yeni bir özellik getirildiği duyuruldu. Söz konusu özellik kapsamında özellikle ünlü kullanıcılar, kendilerini takip etmeyen veya yeni takip etmeye başlayan kişilerin yorumlarını ve mesajlarını otomatik olarak gizlendiği için doğrudan göremeyecek.

Instagram’dan yapılan açıklamada, yeni özellikle kullanıcıların paylaşımları altında “bir anda biriken” nefret söylemleri ile yorum kısmının kötüye kullanımına engel olmanın amaçlandığı belirtildi.

EURO 2020’DEKİ IRKÇI PAYLAŞIMLAR

Örnek olarak EURO 2020 finalinin ardından uygulama üzerinden yapılan ırkçı paylaşımlar gösterilirken, İngiltere’nin penaltı atışlarındaki başarısızlığı nedeniyle siyahi oyuncuların sosyal medya platformlarında ırkçı tacize maruz kaldığı ifade edildi.

NEFRET SÖYLEMLERİ DEVAM EDERSE HESAP SİLİNECEK

Kullanıcıların uzun süredir takipçisi olan kişilerden gelen yorum ver mesajları görebileceğini belirten Instagram, yeni özellikle kullanıcıların “ani olumsuz ilgiden” korunmasını sağlamayı umduklarını söyledi. Kullanıcılara rahatsız edici yorumlar yapmakta ısrar etmeleri durumunda yapılan uyarıların sertleştiğini vurgulayan Instagram, nefret söylemlerinin uyarılara rağmen tekrarlanması halinde hesapların silinebileceği konusunda uyardı.

KÖTÜ NİYETLİ KELİMELER, HASHTAG’LER VE EMOJİLERİN LİSTESİ DE GENİŞLETİLDİ

Şirket ayrıca, daha önce duyurduğu “gizli sözler” sisteminin dünya genelinde kullanıma sunulduğunu bildirdi. Kullanıcılara gelen kötü niyetli mesajları filtrelemek için sistemin otomatik olarak engellediği kelimeler, hashtag’ler ve emojilerin listesinin genişletildiği aktarıldı.

Temmuz ayında Instagram, kötüye kullanımı denetlemedeki “hatalarını” kabul etmiş, konuyla daha yakından ilgileneceğine dair söz vermişti. Twitter da geçtiğimiz aylarda gerçekleştirilen EURO 2020 finalinin ardından da İngiliz futbolcuları hedef alan 2 binden fazla tweet’i silmişti.

Kaynak: İHA

Bunları da sevebilirsiniz

Whatsapp İhbar Hattı
Merhaba ;
Nasıl yardımcı olabilirim?